Reklama

Reklama

Próbne egzaminy ósmoklasistów rozpoczną się 17 marca

- Rozpoczęliśmy egzaminy próbne maturalne i planujemy również w tym miesiącu przeprowadzenie egzaminów próbnych ósmoklasisty - powiedział podczas środowej konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Czarnek odniósł się w środę do rozpoczynających się w Polsce tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty i maturalnego. W środę rozpoczęły się próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Potrwają do 16 marca. Odbywać się będą stacjonarnie w szkołach, w reżimie sanitarnym. Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny.

- Pomimo przeszkód pandemicznych, trzeciej fali, w której jesteśmy, rozpoczęliśmy jednak dziś egzaminy próbne, maturalne i planujemy również rozpoczęcie w tym miesiącu przeprowadzenie egzaminów próbnych ósmoklasisty - powiedział w czasie środowej konferencji prasowej Czarnek.

Reklama

Czytaj również: Matura próbna 2021. Język polski arkusz CKE

Egzamin ósmoklasisty 2021

Minister przypomniał, że Polska jako jeden z pierwszych krajów w Europie 16 grudnia określiła zasady przeprowadzania egzaminów maturalnych i ósmoklasisty. W tym rozporządzeniu, jak powiedział Czarnek, określono prostszą ich formułę, jasno określono wymagania egzaminacyjne i zaplanowano w tym zakresie szkolenia dla nauczycieli.

Czarnek dodał, że próbne egzaminy ósmoklasistów rozpoczną się 17 marca.

- W maju 2021 r. nic dziś nie stoi na przeszkodzie, abyśmy planowali przeprowadzenie egzaminu maturalnego właściwego i egzaminów ósmoklasisty - podkreślił.

Matura 2021

Próbne matury rozpoczęły się dziś. Jak mówił Czarnek, są to dwie sesje - od godz. 9 i o godz. 14.

- Egzamin przeprowadzany jest stacjonarnie co do zasady (...) oczywiście w pełnym reżimie sanitarnym - zaznaczył. Dodał, że jest możliwość przeprowadzenia tego egzaminu w trybie zdalnym.

Czarnek poinformował, że do egzaminu maturalnego w maju zgłosiło się 270 850 uczniów III klasy LO i IV klasy technikum.

- Do egzaminu przystąpią także absolwenci z lat ubiegłych, tych absolwentów z lat ubiegłych jest 30 tys. więcej niż w latach poprzednich, ale nie stanowi to żadnego problemu dla przeprowadzenia egzaminu maturalnego w maju tego roku - zapewnił.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy