Reklama

Reklama

Próba zaostrzenia dyscypliny na Wiejskiej. RMF24 o projekcie kar dla posłów

Kary finansowe dla posłów za wystąpienia nie na temat oraz możliwość zgłaszania wniosków formalnych przez przewodniczących lub wiceprzewodniczących klubów i kół poselskich, a nie przez wszystkich posłów. To dwie główne propozycje zaostrzenia przepisów dyscyplinarnych w regulaminie Sejmu, nad którymi pracuje Biuro Legislacyjne. Do szczegółów dotarł reporter RMF FM Patryk Michalski.

Zmiany, jak wynika z dokumentów, do których dotarł reporter, mają zapewnić "godność, powagę Sejmu i porządek na sali posiedzeń". Jeśli zmiany zostaną przyjęte, to posłowie będą mogli być karani finansowo za wystąpienia odbiegające od tematu obrad.

Wysokość kar pieniężnych jest dyskutowana. Jeden z pomysłów to odebranie połowy diety poselskiej nawet na trzy miesiące.

Zdaniem Michała Szczerby z PO, który został wykluczony z obrad sejmu 16 grudnia, to próba nałożenia cenzury na posłów. Pan marszałek chce zastraszyć posłów. Chce zachęcić do tego, żeby posłowie po prostu nie zabierali głosu z mównicy - uważa Szczerba.

Reklama

Kancelaria Sejmu zastanawia się też nad wprowadzeniem nowej kary - zakazu wyjazdów zagranicznych, na których posłowie mieliby reprezentować polski parlament.

Patryk Michalski 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy