Reklama

Reklama

Prezydent: Życie św. Andrzeja Boboli symbolem losów ojczyzny

Święty Andrzej Bobola to postać, której życie może być symbolem złożonych losów naszej ojczyzny - napisał w liście prezydent Andrzej Duda. We wtorek przypada 80. rocznica kanonizacji św. Andrzeja Boboli - jednego z patronów Polski.

Prezydent skierował list do organizatorów i uczestników sympozjum naukowego "Duszpastersko-patriotyczny wymiar kanonizacji św. Andrzeja Boboli" na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

"Święty Andrzej Bobola, jeden z patronów Polski, to postać, której życie może być symbolem złożonych losów naszej Ojczyzny. Głębokie oddanie wartościom Ewangelii, patriotyzm, poświęcenie w służbie bliźniemu stanowią duchową, moralną oraz obywatelską inspirację również dla nas, w nowej rzeczywistości XXI wieku" - napisał prezydent.

Zwrócił uwagę, że jubileusz 80. rocznicy kanonizacji i sprowadzenia relikwii św. Andrzeja Boboli z Rzymu do Polski staje się okazją do pogłębionej refleksji nad przesłaniem jego życia i pozostawionym nam dziedzictwem.

Reklama

Św. Andrzej Bobola wyrazicielem tożsamości

"Gromadząca Państwa debata przypada w czasie szczególnym również w kontekście wielkiego, jednoczącego Polaków święta, jakim jest setna rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wspominamy wydarzenia niezwykłego roku 1918, gdy została wskrzeszona suwerenna Rzeczpospolita. Kierujemy również nasze myśli ku wcześniejszym wiekom, gdy rodziła się i rozwijała polska państwowość, od samego początku zrośnięta z chrześcijańską tradycją. Św. Andrzej Bobola jest wyrazicielem tak ukształtowanej polskiej tożsamości" - podkreślił prezydent.

Przypomniał, że to św. Andrzej Bobola jest autorem tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, którymi monarcha oddał RP pod opiekę Matce Bożej - jako Królowej Korony Polskiej. "Pamiętamy również, że przed jego ołtarzami gromadzili się Polacy modlący się o odparcie sowieckiej agresji w 1920 roku. Papież Jan Paweł II mówił profetycznie w 1988 roku: +Bóg pozwolił świętemu Andrzejowi stać się znakiem nie tylko spraw przeszłych, ale także i spraw, na które czekamy, do których się przygotowujemy+. Jest więc św. Andrzej Bobola wspaniałym patronem Polski i patronem naszej ciężko wywalczonej, zobowiązującej wolności" - zaznaczył Duda.

"Życzmy sobie, aby duchowy testament tej wielkiej postaci był dla nas drogowskazem w podejmowaniu ważnych narodowych i osobistych decyzji, w pokonywaniu współczesnych wyzwań" - dodał prezydent.

Kim był Andrzej Bobola?

Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. W wieku 20 lat wstąpił do jezuitów w Wilnie, gdzie odbył studia. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Po święceniach w 1622 jako misjonarz przemierzał rozległe obszary na terenie dzisiejszej Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym.

Uwieńczeniem jego życia była męczeńska śmierć za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Kozacy, którzy najpierw zdobyli Pińsk, a następnie schwytali i okrutnie męczyli kapłana, w końcu powiesili go na rynku miejskim za nogi głową w dół i dobili szablą. Papież Pius XI kanonizował go w Rzymie 17 kwietnia 1938 roku.

Obecnie zachowane w całości relikwie św. Andrzeja spoczywają w sanktuarium pod jego wezwaniem w Warszawie na Mokotowie. Św. Andrzej Bobola od 2002 roku jest patronem Polski.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy