Prezydent zabrał głos w sprawie sędziów. "Będę bronił do ostatniego dnia"
"Do ostatniego dnia mojego urzędowania będę bronić statusu sędziów oraz niezawisłości sądów i niezależności sędziów" - stwierdził Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników czwartkowej konferencji w Sądzie Najwyższym. Prezydent podkreślił, że powołani po 2018 roku sędziowie mają taką samą władzę, jak uprawnieni do sprawowania urzędu wcześniej.
"Sędziowie powołani przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej ustawą z grudnia 2017 roku posiadają w pełni ten sam status, co sędziowie powołani przed rokiem 2018 i przysługuje im taka sama władza sądownicza" - podkreślił w liście Andrzej Duda.
Andrzej Duda zapowiada: Będę bronić statusu sędziów, niezawisłości i niezależności
Prezydent ocenił, że brak jest podstaw do kwestionowania niezawisłości i bezstronności tych sędziów. "Wykonując prezydenckie prerogatywy do ostatniego dnia mojego urzędowania będę bronić statusu sędziów oraz niezawisłości sądów i niezależności sędziów" - zadeklarował prezydent.
Andrzej Duda dodał, że nie zgodzi się na wejście do porządku prawnego przepisów, które umożliwią weryfikację sędziów wyłącznie w oparciu o kryterium daty powołania.
List Andrzeja Dudy do uczestników odbywającej się w gmachu Sądu Najwyższego konferencji pod tytułem "Wymiar sprawiedliwości w perspektywie zmian" odczytała szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka.
Weryfikacja sędziów. I prezes SN: Nie jesteśmy nadzwyczajną kastą
I prezes SN Małgorzata Manowska powiedziała na początku konferencji, że weryfikacja statusu sędziów "mająca na celu podważenie prerogatywy polskiego prezydenta byłaby hańbą i końcem niezależnego wymiaru sprawiedliwości w Polsce".
- Nie ma sędziów naszych i waszych. Wszyscy jesteśmy jednym organizmem, nie jesteśmy 'nadzwyczajną kastą', wszyscy pełnimy służbę i nie powinniśmy pozwolić, by dać się rozgrywać osobom spoza tej służby oraz z wewnątrz środowiska - powiedziała prawniczka.
Wypowiedź prezydenta oraz I prezes Sądu Najwyższego to reakcja na projekt opracowywany w Ministerstwie Sprawiedliwości. dotyczący sędziów powołanych po 2017 roku i odnosi się do kwestii weryfikacji ich statusu. Nowa wersja dokumentu - zgodnie z zapowiedziami - ma wypełniać sugestie Komisji Weneckiej.
Wiceminister Dariusz Mazur przekazał, że "biorąc pod uwagę, że to nie są zmiany kosmetyczne, bo zmienia się procedura powtórnej oceny sędziów", to gotowego projektu należy spodziewać się na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!