Reklama

Prezydent: To jest ziemia, na którą powinna patrzeć cała Polska

Andrzej Duda powiedział w Sokółce (woj. podlaskie), że ta część kraju może być uznana za "wzorcową", bo od kilkuset lat "mieszają się tam różne kultury i tradycje" i zgodnie ze sobą współżyją.

"To jest ziemia, na którą powinna patrzeć cała Polska, zwłaszcza dziś, bo ona jest wzorcowa" - mówił na spotkaniu z mieszkańcami miasta prezydent, akcentując wielokulturowość tych terenów i fakt, że mieszkają tam katolicy, prawosławni i muzułmanie.

"Tutaj, od tyluset lat mieszają się różne kultury i różne tradycje. I - co najważniejsze - wspaniale ze sobą współżyją, tworząc tak charakterystyczną dla Rzeczypospolitej na przestrzeni wieków istnienia naszego państwa, z jednej strony - mieszankę kulturową, ale z drugiej strony - naszą polską, wielką tradycję" - podkreślił Duda.

Reklama

Przypominał, że kultura muzułmańska została tu przeniesiona wraz ze społecznością tatarską. "Która żyje w Polsce już od setek lat z pokolenia na pokolenie, pięknie wpisując swoją tradycję w tradycję innych, z którymi się tutaj zetknęli. Wspólnie żyjąc i wspólnie, niejednokrotnie, przelewając krew w obronie RP. Niejednokrotnie na przestrzeni ostatnich stuleci" - mówił Andrzej Duda w Sokółce. 

W planie pobytu prezydenta w województwie podlaskim jest m.in. spotkanie z przedstawicielami społeczności tatarskiej w Bohonikach.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy