Reklama

Reklama

Prezydent spotkał się z mniejszością białoruską

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami mniejszości białoruskiej w Polsce. - Atmosfera tego spotkania pokazuje, że między Polakami a Białorusinami nie ma żadnych negatywnych emocji - przekazał minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski. W ostatnich dniach na Białorusi zatrzymanych zostało kilku Polaków, m.in. Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi.

Inicjatywa spotkania, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim, wyszła od Andrzeja Dudy.

- To było bardzo dobre spotkanie, przebiegało w znakomitej atmosferze. Atmosfera tego spotkania pokazuje, że między Polakami a Białorusinami nie ma żadnych negatywnych emocji, że jesteśmy częścią jednej wspólnoty. Dla pana prezydenta każdy obywatel Rzeczypospolitej współtworzy Rzeczpospolitą. Białorusini mieszkający w Polsce są częścią polskiego społeczeństwa - podkreślił Wojciech Kolarski.

Jakie tematy poruszono?

Przekazał, że czwartkowa rozmowa dotyczyła m.in. takich kwestii, jak dofinansowanie organizowanych przez Białorusinów przedsięwzięć kulturalnych i społecznych. 

Reklama

- Rozmowa dotyczyła pewnych problemów o charakterze demograficznym, które nie tylko dotyczą mniejszości białoruskiej, ale są generalnie polskimi problemami. Ta rozmowa również traktowała o takich kwestiach, jak inwestycje infrastrukturalne, czyli sprawa równomiernego rozwoju kraju - relacjonował sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Zaproszenie na Podlasie

Kolarski powiedział też, że prezydent otrzymał zaproszenie do odwiedzin mniejszości białoruskiej na Podlasiu. - To zaproszenie zostało przyjęte i jak tylko warunki epidemiczne na to pozwolą, pan prezydent złoży taką wizytę - zapewnił minister. 

"Akty bezprecedensowej wrogości"

Wcześniej w rozmowie z Polskim Radiem Katowice prezydent stwierdził, że w ostatnich dniach doszło do "aktów bezprecedensowej wrogości" wobec przedstawicieli polskiej mniejszości na Białorusi. Przypomniał w tym kontekście o aresztowaniu prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys oraz członka zarządu ZPB Andrzeja Poczobuta.

- My w sposób pokojowy, legalny, ale stanowczy domagamy się przestrzegania prawa międzynarodowego, także wobec przedstawicieli polskiej mniejszości na Białorusi - mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że Polska domaga się przestrzegania przez Białoruś zarówno polsko-białoruskiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie, ale także aktów prawa międzynarodowego.

List do Rady Bezpieczeństwa ONZ

Andrzej Duda przypomniał, że w czwartek odbył rozmowy z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid, wysokim komisarzem ds. mniejszości narodowych OBWE Kairatem Abdrakhmanovem oraz prezydent, będącej obecnie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, Estonii - Kersti Kaljulaid.

- Prosiłem panią prezydent, z którą znamy się bardzo dobrze i wielokrotnie się spotykaliśmy, rozmawialiśmy ze sobą, o podniesienie tej kwestii na forum RB ONZ. Ustaliliśmy także, że ja dodatkowo napiszę list do RB ONZ w tej sprawie. Właśnie ten list w tej chwili przygotowujemy, będę go sygnował i zostanie on wysłany - poinformował Andrzej Duda.

- Dzisiaj jeszcze odbędę dalsze rozmowy w tej sprawie. Ale oprócz tego także i przedstawiciele naszego kraju - myślę o MSZ, o premierze - również podnoszą ten temat na forum ministrów spraw zagranicznych NATO i na forum Rady Europejskiej - dodał prezydent.

Więcej o Polakach zatrzymanych na Białorusi piszemy TUTAJ.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy