Prezydent składa poprawkę do konstytucji. Chodzi o wydatki na obronność
Andrzej Duda złożył na ręce marszałka Sejmu poprawkę do konstytucji, aby Polska wydawała rocznie co najmniej 4 proc. PKB na obronność - przekazał na konferencji prasowej w Sejmie. Prezydent podkreślił, że liczy na konsensus wśród posłów i przyjęcie wniosku.

Spotkanie Andrzeja Dudy z Szymonem Hołownią odbyło się w Sejmie. Dwie najważniejsze osoby w państwie dyskutowały m.in. o kwestii bezpieczeństwa. Rozmowę zorganizowano tuż przed wystąpieniem Donalda Tuska na sali plenarnej.
- Cieszę się, że w tym momencie, jak widać, tak trudnym z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest organizowana debata, w trakcie której pan premier będzie przedstawiał stanowisko (rządu - red.) - mówił prezydent.
Wydatki na armię. Inicjatywa prezydenta, chce zmian w konstytucji
Duda wskazywał na dobrą współpracę, ciągłe rozmowy i stały kontakt. - Dbamy o polskie sprawy - podkreślał i mówił o podtrzymywaniu poczucia jedności w obliczu zagrożenia zewnętrznego.
W trakcie konferencji prasowej Andrzej Duda ogłosił inicjatywę dodania w konstytucji zapisu o przeznaczaniu rocznie co najmniej 4 proc. PKB na obronność. Odpowiedni dokument w tej sprawie głowa państwa złożyła na ręce marszałka Hołowni.
- Po to, aby była gwarancja tego, że bezpieczeństwo będzie umacniane - mówił, argumentując złożenie wniosku. Obecnie Polska wydaje niecałe 5 proc. PKB na ten cel. Duda dodał, że liczy na konsensus polityczny. Przyjęcie poprawki wymaga większości 2/3 w Sejmie.
Prezydent tłumaczył, że aktywnie działa w tej sprawie na forum międzynarodowym, apelując do sojuszników w NATO o zwiększenie wydatków na armię do co najmniej 3 proc. PKB. Przypomnijmy, część państw Sojuszu Północnoatlantyckiego nadal nie wypełniła zobowiązania z 2014 roku o przeznaczaniu 2 proc. PKB na zbrojenia.
Wojna w Ukrainie. Andrzej Duda: Najważniejsze, aby pokój był trwały
- Dla nas najważniejsze jest, aby pokój (w Ukrainie - red.) był trwały i stabilny. Musi mieć silne gwarancje i my sami musimy sobie stworzyć silne gwarancje - kontynuował prezydent. - Minęły lata, kiedy dokonywano demontażu polskiej armii. To zostało w 2015 roku zamknięte i mam nadzieję, że Polska nigdy więcej do tego nie wróci - dodał.
Zakrojony program modernizacji wojska jest kontynuowany od 2015 roku - wskazywał Duda. Jako dowód polskiego zaangażowania w kwestie bezpieczeństwa podał ciągle rosnące wydatki na obronność.
Głowa państwa wskazywała na dobrą współpracę z Koreą Południową. Oba państwa działają wspólnie przy produkcji czołgów K2.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!