Reklama

Reklama

Prezydent skieruje do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o SN

- Prezydent Andrzej Duda skieruje do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - poinformowała prezydencka minister Małgorzata Paprocka. Projekt przewiduje m.in. wydłużenie terminu na wnoszenie skargi nadzwyczajnej z trzech do pięciu lat.

- Pan prezydent podjął decyzję o skierowaniu do Sejmu inicjatywy ustawodawczej - nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Celem nowelizacji jest wydłużenie terminu na wnoszenie skargi nadzwyczajnej - powiedziała prezydencka minister Małgorzata Paprocka. Jak zapowiedziała, prezydencki projekt trafi do Sejmu w czwartek.

Minister w KPRP podkreśliła, że "obecnie ustawa przewiduje trzyletni termin do wniesienia skargi nadzwyczajnej od prawomocnych orzeczeń, które uprawomocniły się po wejściu w życie konstytucji z 1997 roku".

- Ponieważ zgodnie z informacjami, które Kancelaria Prezydenta posiada, do podmiotów uprawnionych - w szczególności do Prokuratora Generalnego, ale też do Rzecznika Praw Obywatelskich, ciągle kierowane są wnioski o wystąpienie ze skargą nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Są też sprawy w toku, więc wydaje się zasadne, by ten termin z trzech lat został wydłużony do lat pięciu - powiedziała.

Reklama

Paprocka zaznaczyła, że jest to również podyktowane sytuacją epidemiczną. - To jest podstawowy cel ustawy - powiedziała.

Poinformowała jednocześnie, że prezydencki projekt zakłada również m.in. wydłużenie kadencji ławników Sądu Najwyższego o rok, a także doprecyzowuje kwestie tworzenia akt sprawy w SN, ich digitalizacji i archiwizacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy