Reklama

Reklama

Prezydent: Silna armia odpowiedzią na terroryzm

Jedyna odpowiedź na to, by w obliczu m.in. zagrożenia terrorystycznego zapewnić obywatelom pokój i stabilizację, to sprawne armie - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda w Drawsku Pomorskim, gdzie odbywa się międzynarodowe ćwiczenie Common Challenge-15.

Od kilku dni w Krakowie i na poligonie w Drawsku Pomorskim trwa ćwiczenie pod kryptonimem "Common Challenge - 15" certyfikujące Grupę Bojową Unii Europejskiej utworzoną przez państwa Grupy Wyszehradzkiej. Uczestniczą w nim żołnierze polscy, czescy, słowaccy i węgierscy.

- Niestety czas pokazuje, że takie spotkania integrujące europejskie siły zbrojne są ważne i bardzo potrzebne. Zagrożenia geopolityczne i niewątpliwe zaburzenie pokoju i spokoju w naszej części świata jest dzisiaj dla wszystkich chyba sprawą oczywistą  - powiedział w Drawsku prezydent. Jak dodał, chodzi także o zagrożenie terrorystyczne, które "niedawno tak dramatycznie dotknęło Europę, a ściślej mówiąc Francję".

Reklama

Zagrożenie globalne

Prezydent podkreślił, że terroryzm to dzisiaj zagrożenie globalne, które "materializuje się w stopniu w zasadzie już wojskowym".

- Terroryzm to dzisiaj nie tylko niewielkie zorganizowane grupy, ale to dzisiaj są już całe armie - mówił Andrzej Duda.

- Jedyna odpowiedź, jaką możemy mieć na to, aby zapewnić sobie pokój i stabilizację, a przede wszystkim naszym obywatelom, to sprawne armie. Sprawne armie dobrze ze sobą współdziałające, potrafiące razem wykonywać ważne zadania stabilizacyjne, pokojowe czy humanitarne - podkreślił prezydent.

Kooperacja w trudnych warunkach

Jak dodał, poza oczywistymi względami przyjaźni Polski z partnerami ze Słowacji, Czech, Węgier i Ukrainy "to także kwestia niezwykle ważnej umiejętności kooperacji w różnego rodzaju trudnych warunkach".

Podziękował sojusznikom za obecność i wyrazi nadzieję, że "tego typu spotkania, wspólne działania, będą przyczyniały się nie tyko do pogłębiania naszego bezpieczeństwa, ale też do pogłębienia naszych więzów przyjaźni nie tylko w ramach UE, ale też NATO i będą zwiększały gwarancje bezpieczeństwa dla społeczeństw naszych krajów, dla naszych obywateli".


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy