Reklama

Reklama

​Prezydent: Scena polityczna zgodna ws. wzmocnienia wschodniej flanki NATO

- Jeśli chodzi o wzmocnienie wschodniej flanki NATO i obecność wojsk sojuszniczych w Polsce, cała scena polityczna jest zgodna, że jest to dobry kierunek - powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

"Jeżeli chodzi o kwestie kierunkowe, to znaczy jak najlepszego przeprowadzenia szczytu NATO w Polsce i Światowych Dni Młodzieży w Polsce, z punktu widzenia organizacyjnego, a także promocji naszego kraju, nie ma żadnych rozbieżności w świecie polityki" - powiedział prezydent po posiedzeniu RBN.

"Wszyscy mówimy tutaj jednym głosem. Podobnie jest jeśli chodzi o kwestie wzmocnienia wschodniej flanki NATO, zwiększenia obecności wojsk sojuszniczych w Polsce - też cała scena polityczna jest zgodna, że jest to dobry kierunek i jest to Polsce potrzebne" - dodał.

Prezydent podkreślił, że dyskusje i wątpliwości dotyczą tylko "kwestii szczegółowych".

Reklama

Poinformował, że członkowie RBN zostali zapoznani ze stanem negocjacji związanych ze szczytem NATO. Dodał, że rozmowa dotyczyła także kwestii bezpieczeństwa związanych z przeprowadzeniem szczytu i Światowych Dni Młodzieży. 

Prezydent apeluje, by nie podgrzewać politycznych sporów

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zwrócił się z apelem do wszystkich uczestników Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży "zachować nieco wstrzemięźliwości", nie prowokować i nie podgrzewać politycznych sporów.

"Zwróciłem się z apelem do wszystkich uczestników Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby w związku z tymi zbliżającymi się wydarzeniami zachować nieco wstrzemięźliwości, przede wszystkim słownej, w dyskusjach politycznych, aby nie prowokować politycznych sporów, aby zachować spokojną atmosferę" - powiedział we wtorek prezydent po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Jak dodał, ta spokojna atmosfera - z związku ze zbliżającymi się wydarzeniami w Polsce - jest nam potrzebna.

"Zwróciłem, się z takim apelem, jako prezydent Rzeczypospolitej, aby zachować kulturę polityczną, nie podgrzewać sporów. Wiadomo, że spór jest pewną naturą demokracji, nie mam co do tego wątpliwości, zawsze będą spory, ale chodzi o to, aby przez ten czas, kiedy zbliżamy się do tych wielkich wydarzeń międzynarodowych, kiedy ważna jest kwestia wizerunku naszego kraju na zewnątrz, ale również bezpieczeństwa wewnętrznego, zachować tę wstrzemięźliwość na scenie politycznej" - powiedział Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, że "poważni politycy" tę jego prośbę potraktują poważnie.

Wtorkowe posiedzenie RBN dotyczyło zbliżającego się szczytu NATO, który odbędzie się w dniach 8-9 lipca pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga.

W posiedzeniu w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie brali udział m.in.: marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, a także: prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, lider Nowoczesnej Ryszard Petru, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Prezydent zwołuje posiedzenia, określa ich tematykę, a także przewodniczy posiedzeniom.

Zobacz również


Reklama

Reklama

Reklama