Reklama

Reklama

Prezydent powołał nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej

Prezydent Andrzej Duda powołał nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej. W PKW zasiądzie siedmiu członków wskazanych przez Sejm, a dwóch pochodzących ze wskazania Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z rekomendacji PiS w PKW zasiądą: Zbigniew Cieślak, Dariusz Lasocki oraz Arkadiusz Pikulik. Koalicja Obywatelska zgłosiła do Komisji Ryszarda Balickiego oraz Konrada Składowskiego. Lewica wskazała Liwiusza Laskę, zaś PSL-Kukiz15 - Macieja Miłosza. 

Prezes NSA wskazał do Komisji sędziego Sylwestra Marciniaka, zaś prezes TK wskazała sędziego Wojciecha Sycha.

Kadencja sędziów PKW wskazanych przez Sejm będzie wynosić cztery lata, kadencja pozostałych dwóch sędziów wyniesie dziewięć lat.

Od dnia powołania nowego składu PKW, prezydent będzie miał 110 dni na zwołanie pierwszego posiedzenia nowej Komisji. Do czasu otwarcia pierwszego posiedzenia nowej Komisji, PKW będzie działać w dotychczasowym składzie.

Reklama

"To rola fundamentalna z niezwykłą odpowiedzialnością"

Prezydent podczas uroczystości powołania sędziów do PKW dziękował im za przyjęcie nominacji. "To jest bardzo ważna Komisja, PKW jest jednym z podstawowych elementów gwarancyjnych funkcjonowania demokracji w jej najbardziej sztandarowym wymiarze, jakim są wybory. PKW de facto gwarantuje wszystkie prawa wyborcze w sensie ich rzeczywistego funkcjonowania, dba o to, by wybory odbyły się tak jak należy" - mówił Andrzej Duda.

Jak podkreślił, PKW "przede wszystkim przeprowadza proces głosowania i pilnuje tego, aby jego wynik jak najszybciej i w jak najrzetelniejszy sposób został ustalony i dotarł do opinii publicznej". "Jest to zatem rola fundamentalna z niezwykłą odpowiedzialnością" - zaznaczył prezydent.

"Życzę panom przede wszystkim, aby trudnych chwil w pracy Komisji nigdy nie było, życzę tego, aby wszystkie systemy dobrze działały, życzę tego, aby wszystkie procedury, które są wdrażane były realizowane w sposób sprawny. I aby nie zdarzały się różne, nawet żadne losowe sytuacje, które w jakikolwiek sposób mogłyby zaburzyć pracę Komisji i przebieg wyborów" - podkreślił prezydent, zwracając się do sędziów PKW.

"Jesteście doskonale przygotowani"

"Jesteście wszyscy panowie bardzo doświadczonymi prawnikami, część z panów ma także już doświadczenie pracy w PKW, co bardzo istotne, część z państwa także ma dorobek naukowy na tle prawa wyborczego, i to prawa wyborczego nie tylko w naszym kraju, ale również także na tle porównawczym w innych krajach europejskich" - zaznaczył Andrzej Duda.

Jak dodał, "nie ma więc żadnych wątpliwości, że w tym sensie merytorycznym jesteście panowie doskonale przygotowani do tego, aby tę misję zrealizować". "Dziękuję za przyjęcie tych nominacji jako, że państwa obecność w PKW, właśnie z punktu widzenia wiarygodności wyborów, z punktu widzenia tej wiarygodności, ich gwarancji, jest niezwykle istotna" - podkreślił prezydent.

Reklama

Reklama

Reklama