Reklama

Reklama

Prezydent powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Mateusz Morawiecki został powołany na stanowisko premiera i tymczasowo pokieruje też Ministerstwem Sportu. Rozmowy z dwoma kandydatami na to stanowisko wciąż trwają.

W piątek w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość powołania nowego rządu.Premier i ministrowie po kolei składali przysięgę wobec Prezydenta Rzeczypospolitej.

W nowym gabinecie Mateusza Morawieckiego zlikwidowane zostało Ministerstwo Energii, Ministerstwi Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Powstało natomiast Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Zarządzania Funduszami oraz Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego. Z kolei z Ministerstwa Środowiska wydzielono dwa osobne resorty: Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Klimatu. Z dotychczasowego resortu spraw zagranicznych wydzielono z kolei pion dotyczący polityki europejskiej, który podlega kancelarii premiera. Na jego czele stanął wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Konrad Szymański.

Reklama

Większość ministrów zachowała swoje dotychczasowe stanowiska:

Piotr Gliński - wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego

Jarosław Gowin - wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Jacek Sasin - wicepremier, minister aktywów państwowych

Andrzej Adamczyk - minister infrastruktury

Jan Krzysztof Ardanowski - minister rolnictwa i rozwoju wsi

Mariusz Błaszczak - minister obrony narodowej

Jacek Czaputowicz - minister spraw zagranicznych

Jadwiga Emilewicz - minister rozwoju

Marek Gróbarczyk - minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Małgorzata Jarosińska-Jedynak - minister funduszy i polityki regionalnej

Mariusz Kamiński - minister spraw wewnętrznych i administracji oraz minister - członek Rady Ministrów

Tadeusz Kościński - minister finansów

Michał Kurtyka - minister klimatu

Marlena Maląg - minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Dariusz Piontkowski - minister edukacji narodowej

Łukasz Szumowski - minister zdrowia 

Marek Zagórski - minister cyfryzacji

Zbigniew Ziobro - minister sprawiedliwości 

Michał Dworczyk - minister-członek Rady Ministrów

Łukasz Schreiber - minister-członek Rady Ministrów

Konrad Szymański - minister-członek Rady Ministrów

Michał Woś - minister-członek Rady Ministrów

"Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte"

Prezydent Andrzej Duda, w swoim przemówieniu podczas uroczystości podkreślił, że wiele dobrego udało się zrealizować przez ostanie cztery lata. Skierował podziękowanie także do byłej premier Beaty Szydło i wszystkich członków większości parlamentarnej.

"Chciałbym, żeby to, co będzie realizowane w ciągu najbliższych czterech lat, było realizowane co najmniej tak samo dobrze, jak to, co było realizowane do tej pory. Wiele dobrych rzeczy zostało zrobionych, wiele polskich rodzin poczuło, że rzeczywiście państwo dostrzegło ich obecność i zaczęło o nich myśleć, dostrzegło ich wysiłek, dostrzegło ich prace" - oświadczył prezydent.

Jak dodał, "wielu ludzi poczuło się docenionych, dostrzeżonych, wiele spraw ważnych zostało załatwionych, wiele złodziejstwa zostało ukróconego".

Prezydent zaznaczył, że nie wszystko się udało.

"Nikt z nas, ani pan premier, ani panowie wicepremierzy, ani państwo ministrowie, ani ja, ani państwo posłowie, senatorowie, nie jesteśmy ludźmi nieomylnymi. Pomyłki się zdarzają, złe decyzje się zdarzają, najważniejsze jest, by umieć powiedzieć: tak, sorry, przepraszam, to była zła decyzja, pomyliliśmy się, zmieniamy, poprawiamy; czasem, jeżeli trzeba, podajmy się do dymisji - to też jest kwestia odpowiedzialności i honoru" - oświadczył Andrzej Duda.

Andrzej Duda podkreślił też, że jest otwarty na wszystkie inicjatywy ministrów. "Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte" - powiedział prezydent.

Morawiecki: Zaufanie zobowiązuje

Polska jest i będzie wielką rzeczą, najważniejszą dla nas wszystkich, dla wszystkich Polaków - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek podczas uroczystości powołania nowego rządu.

"Tak jak ślubowanie, przysięga, kojarzą się z rycerskością, tak my będziemy się kierowali szlachetnością przy podejmowaniu naszych decyzji, przy wszystkich naszych działaniach, naszych czynach, które mają doprowadzić do silniejszej, piękniejszej Rzeczypospolitej" - mówił Morawiecki.

Premier podkreślił, że dewizą rządu "jest i będzie Polska, która jest wielką rzeczą, najważniejszą rzeczą dla nas wszystkich, dla wszystkich Polaków". Podziękował za okazane zaufanie wszystkim rodakom, którzy w wyborach potwierdzili "kierunek zmian, działań, naprawy Rzeczypospolitej", prowadzonych przez rząd PiS. "To zaufanie niezwykle zobowiązuje" - zapewnił.

Zakończył swoje wystąpienie słowami premiera II Rzeczypospolitej Jędrzeja Moraczewskiego. "Pragniemy poprawiać los milionów ludzi, prostować drogi dla Polaków i spełniać wolę narodu, tak właśnie pragniemy i tak właśnie będziemy czynić" - zadeklarował Morawiecki.

Reklama

Reklama

Reklama