Reklama

Reklama

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym - przekazał w poniedziałek Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP. Jej przyjęcie ma być jednym z "kamieni milowych", które Polska ma spełnić, by otrzymać pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

"Ostatnie analizy trwały krócej niż się spodziewałem. Ustawa do publikacji" - napisał na Twitterze Paweł Szrot.

Głównym założeniem zainicjowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian w ustawie o SN oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Po uchwaleniu ustawy przez Sejm, 29 poprawek wprowadził Senat; 23 z nich zostało później odrzuconych przez Sejm.

Krajowy Plan Odbudowy. Opozycja: Ustawa nie przywraca praworządności

Sejm przyjął sześć poprawek senackich o charakterze głównie redakcyjnym. Jedna z nich dotyczy uregulowania spraw finansowych Izby Dyscyplinarnej po jej likwidacji w związku z odrębnością budżetową, jaką obecnie posiada ta Izba.

Reklama

Zdaniem opozycji ustawa w kształcie, w jakim trafiła do prezydenta, nie przywraca praworządności w polskim wymiarze sprawiedliwości i nie spełnia wymogów koniecznych do wypłacenia nam pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy