Reklama

​Prezydent odniósł się do sprawy neonazistów

Prezydent Andrzej Duda w ostrych słowach potępia propagowanie nazizmu w Polsce. W specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia w Davos Andrzej Duda powiedział, że w polskim społeczeństwie nie ma miejsca dla osób, które hołdują Adolfowi Hitlerowi. W ten sposób prezydent odniósł się do sprawy stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.

Prezydent Andrzej Duda powiedział wysłannikowi Polskiego Radia w Davos, że uczestników takich ekscesów powinna czekać odpowiedzialność karna, a w Polsce nie ma miejsca na hołdowanie Hitlerowi. 

"Jeżeli to, co można było zobaczyć w telewizji, się potwierdzi, trzeba skierować akt oskarżenia przeciwko tym ludziom. Nie możemy dopuścić, żeby takie organizacje w ogóle istniały w Polsce. To są organizacje w gruncie rzeczy antypolskie. Jeżeli ktoś hołduje Adolfowi Hitlerowi, człowiekowi odpowiedzialnemu za zagładę Polaków i innych narodów, przede wszystkim narodu żydowskiego, to nie ma on miejsca w polskim społeczeństwie. Ja co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Musimy z takimi zjawiskami walczyć na wszelkie sposoby" - powiedział Andrzej Duda.

Reklama

Prezydent uważa, że w tej sprawie prokuratura zadziałała szybko i sprawnie. "Jeżeli ktoś obchodzi urodziny Adolfa Hitlera, człowieka, który jest odpowiedzialny za śmierć sześciu milionów polskich obywateli, to powinien się nim natychmiast zająć prokurator. Bardzo się cieszę z szybkiej reakcji prokuratury, bo to pokazuje, że poważnie podchodzi ona do swoich zadań. Przyjąłem z wielkim zadowoleniem informację, że prokurator już się tą sprawą zajął" - dodał Andrzej Duda.

W sobotę po wieczornej emisji reportażu na temat neonazistowskiej imprezy Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Jak ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa, kilka godzin później rozpoczęły się przeszukania u uczestników imprezy. Trwały do wczoraj. Znaleziono nazistowskie mundury, flagi, odznaki, naszywki i publikacje. U jednego odkryto broń i amunicję. Dodatkowe dowody prokuratorzy spodziewają się odkryć w telefonach komórkowych i komputerach, które zabezpieczyli w przeszukiwanych domach.

Urodziny Hitlera

Prokuratura od poniedziałku analizuje kwestię delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Szef tej organizacji uczestniczył w "obchodach" 128. urodzin Adolfa Hitlera w maju zeszłego roku w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Impreza została zarejestrowana ukrytą kamerą przez dziennikarzy TVN. Telewizja ujawniła nagrania w minioną sobotę.

Widać na nich, jak uczestnicy spotkania - niektórzy poprzebierani w nazistowskie mundury - wznoszą toasty za Hitlera i śpiewają nazistowskie pieśni. Na drzewach porozwieszali flagi ze swastykami i zbudowali "ołtarzyk" ku czci Hitlera. Kulminacyjnym momentem imprezy było podpalenie wielkiej drewnianej swastyki.

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Duda

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy