Reklama

​Prezydent o ataku na synagogę: To akt barbarzyństwa

"Z ogromnym bólem przyjąłem akt barbarzyństwa, do którego doszło w Gdańsku, kiedy ktoś rzucił kamieniem w okno synagogi w czasie modlitwy Jom Kipur" - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent bierze udział w XI Zjeździe Gnieźnieńskim, który pod hasłem "Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa" rozpoczął się w piątek w Gnieźnie (woj. wielkopolskie).

Jak zaznaczył w swoim przemówieniu prezydent, Polacy zawsze uważali się za "ludzi tolerancyjnych, pełnych zrozumienia". 

"Dlatego z tak ogromnym bólem przyjąłem akt barbarzyństwa, do którego doszło tak niedawno w Gdańsku, kiedy ktoś (...) rzucił kamieniem w okno synagogi w czasie modlitwy Jom Kipur, tak ważnej dla wszystkich wyznawców judaizmu. Tak ogromnie boleję, że stało się to właśnie u nas - w kraju, w którym przez stulecia była tolerancja religijna i w którym przez stulecia umieliśmy szanować religie wyznawane przez innych" - podkreślił prezydent.

Reklama

I dodał: "Z pewnością nazwą to aktem antysemityzmu, ale dla mnie przede wszystkim jest to akt po prostu zwykłego barbarzyństwa, z którym - muszę powiedzieć - nigdy nie wolno nam się pogodzić i zawsze musimy go potępić".

Zdaniem Andrzeja Dudy, "potrzebujemy umocnienia łączącej nas wspólnoty, którą budujemy razem, solidarnie, między sobą - tak na poziomie międzyludzkim, jak i na poziomie państwowym".

Policja zatrzymała podejrzanego

27-letni mężczyzna podejrzany o wybicie kamieniem szyby w synagodze został zatrzymany przez policję. Mieszkaniec gminy Trąbki Wielkie trafił do policyjnego aresztu.

O zatrzymaniu mężczyzny poinformowała w piątek rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku asp. Karina Kamińska. Stało się to około godz. 12.00 na terenie gminy Trąbki Wielkie (Pomorskie).

"Mężczyzna nie spodziewał się zatrzymania, był zaskoczony widokiem policjantów, ale nie stawiał oporu podczas zatrzymania" - wyjaśniła Kamińska.

W czwartek w godzinach popołudniowych przed budynkiem Nowej Synagogi odbyło się spotkanie potępiające atak na bożnicę, zorganizowane z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Uczestniczyli w nim m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Lesław Piszewski oraz biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka.

Na zakończenie spotkania dokonano symbolicznego odsłonięcia nowego okna w synagodze. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy