Reklama

Reklama

Prezydent niesamodzielny. Sondaż IBRiS dla "Rz"

Aż 64 proc. respondentów uważa, że Andrzej Duda nie jest samodzielnym prezydentem, przeciwne zdanie ma 33 proc. pytanych - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej".

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" został przeprowadzony w dniach 11-12 maja, czyli już po tym, jak prezydent wystąpił z inicjatywą referendum w sprawie zmian w konstytucji.

Samodzielny czy nie?

64 proc. uczestników badania uważa, że prezydentura Andrzeja Dudy jest niesamodzielna. Wśród tej grupy aż 47 proc. wskazuje odpowiedź "zdecydowanie niesamodzielna". Przeciwnie myśli 33 proc., a 3 proc. nie ma zdania. O "zdecydowanej samodzielności" przekonanych jest 13 proc. 

To samo pytanie zadano też poszczególnym elektoratom partyjnym. Wśród wyborców PiS 47 proc. respondentów uważa, że prezydentura Dudy jest "zdecydowanie samodzielna", a 35 proc. ocenia ją jako "raczej samodzielną". 

Dobrze prezydenta ocenia też elektorat Kukiz'15. Aż 65 proc. badanych w tej grupie uznaje jego działanie za samodzielne, ale tylko 5 proc. wskazuje, że jest "zdecydowanie samodzielne".

Reklama

Realizacja obietnic

IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytał również uczestników sondażu, czy Andrzej Duda wywiązuje się ze swoich obietnic wyborczych. 46 proc. respondentów jest zdania, że prezydent nie robi, tego co obiecywał przed wyborami. Z kolei przeciwne zdanie ma 44 proc. badanych.

Kolejne pytanie dotyczyło oceny inicjatywy Dudy w sprawie zorganizowania referendum na temat zmian konstytucji. Pomysł prezydenta źle ocenia połowa uczestników badania. Dobre zdanie o inicjatywie ma 37 proc. 13 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat. Patrząc na elektoraty partyjne, za referendum jest aż 70 proc. wyborców Kukiz'15 oraz 87 proc. wyborców PiS. Wśród wyborców PO dobrze pomysł ocenia zaledwie 4 proc., a wśród wyborców Nowoczesnej 14 proc.

Czwarte pytanie dotyczyło oceny działalności prezydenta jako zwierzchnika Sił Zbrojnych. W tym obszarze aktywność Dudy źle ocenia aż 55 proc. badanych, podczas gdy ocenę dobrą wystawia tylko 34 proc. 

Andrzej Duda jest "niesamodzielny, nierealizujący swoich obietnic wyborczych, przeciętnie wywiązujący się z obowiązków zwierzchnika Sił Zbrojnych i nieprzekonujący, jeśli chodzi o ideę referendum konstytucyjnego" - podsumowuje wyniki sondażu dziennik. 

Więcej w "Rzeczpospolitej"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy