Reklama

Prezydent Krakowa nie widzi możliwości, by przyjąć dzieci z Syrii

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski nie widzi podstaw prawnych do zaproszenia i sfinansowania przez miasto pomocy medycznej dla dzieci z syryjskiego Aleppo. Zadeklarował jednak pomoc organizacyjną dla instytucji podejmujących taką inicjatywę.

W połowie zeszłego miesiąca krakowscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę kierunkową do prezydenta w sprawie zaproszenia do Krakowa pięciorga dzieci z Aleppo, poszkodowanych wskutek wojny, w celu leczenia. Dzieci wytypowała Polska Misja Medyczna wraz z lokalnymi lekarzami.

Odpowiedź prezydenta Krakowa

Prezydent Majchrowski w odpowiedzi skierowanej do przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera w związku z realizacją uchwały napisał m.in., że "nie ma jednak podstaw do zaproszenie przez Gminę Miejską Kraków osób, o których mowa w przedmiotowej uchwale kierunkowej oraz sfinansowania pomocy medycznej dla tych osób".

Reklama

"Gmina Miejska Kraków gotowa jest do udzielenia pomocy organizacyjnej w zakresie kontaktu z instytucjami i organami administracji publicznej oraz podmiotami leczniczymi w ramach kompetencji jednostki samorządu terytorialnego" - dodał prezydent.

Syryjskie dzieci mogłyby otrzymać protezy w Polsce

W połowie lutego przedstawicielki Polskiej Misji Medycznej poinformowały, że wraz z lokalnymi lekarzami wytypowano pięcioro dzieci z Aleppo, które mogłyby być leczone w Krakowie. Według przedstawicielek organizacji, ich obrażenia są zbyt skomplikowane, aby mogły im sprostać syryjska lub turecka służba zdrowia.

Organizacja zidentyfikowała pięcioro dzieci po amputacjach kończyn, które mogłyby otrzymać protezy w Polsce. Dzieci przebywają w Turcji i - jak zaznaczyła koordynatorka pomocy dla Aleppo z Polskiej Misji Medycznej Olasińska-Chart - ich status jest na tyle uregulowany, że "dość łatwo" mogłyby zostać sprowadzone do Polski.

Przedstawicielki PMM zaznaczyły, że dzieci potrzebują na przyjazd polskich wiz, a do ich otrzymania niezbędne są zgody na szczeblu rządowym i ministerialnym.

Czasowy pobyt w Polsce chcą zorganizować dzieciom z Syrii wymagającym rehabilitacji i leczenia Sopot i Gdańsk.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy