Reklama

Reklama

Prezydent Duda rozmawiał z Mogherini o polityce bezpieczeństwa

Polityka bezpieczeństwa, Partnerstwo Wschodnie, warszawski szczyt NATO, Nord Stream2, relacje Unia Europejska-Rosja to tematy czwartkowego spotkania z szefową unijnej dyplomacji Federiką Mogherini - poinformował prezydent Andrzej Duda.

Po spotkaniu prezydent powiedział, że rozmowy z wysoką przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa dotyczyły najważniejszych spraw w przestrzeni europejskiej i atlantyckiej, czyli związanych z polityką bezpieczeństwa, m.in. w kontekście Europejskiej Strategii Globalnej, przygotowywanej przez szefową unijnej dyplomacji.

Tematyka spotkania dotyczyła także Partnerstwa Wschodniego oraz współpracy między UE i NATO w perspektywie zbliżającego się szczytu Sojuszu w Warszawie - powiedział prezydent.

Andrzej Duda rozmawiał z Federiką Mogherini także o relacjach UE-Rosja. "Bardzo dziękuję pani minister za - można powiedzieć - nasze wspólne stanowisko, które jest jednoznaczne, a mianowicie, że sprawą absolutnie podstawową dzisiaj jest przestrzeganie prawa międzynarodowego i w tym kontekście musimy tę sprawę rozpatrywać. Tutaj niezwykle istotna jest realizacja porozumień mińskich i normalizacja sytuacji na Ukrainie tak, aby Ukraina odzyskała kontrolę nad swoimi granicami. Także w tym kontekście należy patrzeć na kwestię sankcji wobec Rosji" - podkreślił prezydent. 

Reklama

Mogherini podkreśliła, że odwiedza Polskę na miesiąc przed szczytem NATO, który odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 lipca. Poinformowała, że kilka dni temu spotkała się z sekretarzem generalnym NATO, by "przygotować wyniki szczytu w zakresie współpracy UE-NATO".

"Pracujemy nadal nad wspólną deklaracją, prace postępują dobrze, gdyż współpracujemy z NATO w wielu wspólnych dziedzinach, szczególnie jeśli chodzi o zagrożenia hybrydowe, nasze działania wojskowe także w basenie Morza Śródziemnego, Egejskiego, a szczególną uwagę zwracamy na zagrożenia cybernetyczne" - powiedziała Mogherini.

Dodała, że rozmowy z prezydentem Dudą dotyczyły też "wielu kryzysów, które istnieją wokół UE" i roli Polski w "rozwiązaniu niektórych z tych kryzysów, a także zapobiegania innym". Mogherini wymieniła w tym kontekście kryzys na Ukrainie podkreślając, że UE nadal uważa, że wszystkie strony muszą wdrożyć porozumienia mińskie.

Jej zdaniem wkład, który wnosi Polska do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE jest niezwykle istotny, a Polacy są tego świadomi. "Z tego, co widzę w Brukseli, Polska jest bardzo mocnym państwem członkowskim, bardzo silnym członkiem rodziny. Wiem, jak silne przekonania mają Polacy na temat członkostwa w UE" - mówiła szefowa unijnej dyplomacji.

Mogherini podkreśliła, że odwiedza "Polskę również dlatego, by przesłać bardzo jasny komunikat, iż to poczucie jest podzielane we wszystkich zakątkach UE". "Fakt, że Polska przyczynia się do rozwoju UE w tak zdeterminowany sposób jest czymś, co bardzo cenimy" - dodała. 

Szef MSZ: Relacje NATO-UE zacieśniają się

Relacje NATO-UE zacieśniają się - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefową unijnej dyplomacji Federiką Mogherini. Jak mówił, istotne jest, że przed szczytem Sojuszu w Warszawie Mogherini opublikuje strategię globalną UE.

Według Waszczykowskiego podczas rozmowy z wysoką przedstawiciel w Warszawie omówiona została kwestia przygotowywanej przez nią strategii globalnej UE - dokumentu, który - jak podkreślił minister spraw zagranicznych - będzie przygotowywany i publikowany za kilka tygodni przez Mogherini.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że dokument ten "opisuje świat, Europę i przedstawia instrumenty, którymi możemy oddziaływać".

Jak zaznaczył, istotne jest również to, że strategia zostanie przedstawiona tuż przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie. "Zakładamy, że przynajmniej na jednej sesji, gdzie będziemy rozmawiać o relacjach NATO z Unią Europejską, będzie jednym z podstawowych dokumentów do debaty" - mówił szef MSZ.

"Mówiliśmy o tym, że relacje NATO-UE się w tej chwili zacieśniają. Żartowaliśmy, iż jeden z zamrożonych konfliktów w Europie przestaje istnieć, zostaje odmrożony, jeśli inne pójdą tym tropem, to Europa polepszy swoją sytuację międzynarodową, sytuację bezpieczeństwa" - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Podczas rozmowy - jak relacjonował minister - poruszona została również kwestia Partnerstwa Wschodniego i relacji z sześcioma krajami uczestniczącymi w tym programie. "Każdy z nich jest na innym etapie współpracy" - zaznaczył.

Kolejnym problemem omówionym podczas rozmowy była kwestia Bliskiego Wschodu i możliwości rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, a także sytuacja w Syrii i Libii.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy