Reklama

Reklama

Prezydent Duda otrzymał najwyższe łotewskie odznaczenie państwowe

Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka rozpoczęli w środę oficjalną wizytę na Łotwie. Po powitaniu przez przywódcę tego państwa Raimondsa Vejonisa w Zamku Ryskim polski prezydent został odznaczony Orderem Trzech Gwiazd z Łańcuchem. Jest to najwyższe łotewskie odznaczenie państwowe, którym w przeszłości Polacy byli już odznaczani. Prezydent Andrzej Duda został nim odznaczony za zasługi dla bezpieczeństwa i obronności Łotwy.

Prezydent Andrzej Duda został odznaczony Orderem Trzech Gwiazd z Łańcuchem pierwszej, najwyższej kategorii - zaznacza w rozmowie z Polskim Radiem Krystyna Barkowska z ambasady Polski w Rydze.

"Jest to historyczna nagroda, która została uchwalona w 1924 roku. Nagroda była wręczana na terenie Republiki Łotewskiej do czerwca 1940 roku" - wyjaśnia Barkowska. Została przywrócona w 1994 roku.

Nagrodą tą w przeszłości był odznaczony prezydent Ignacy Mościcki oraz prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Wizualnie Order jest krzyżem maltańskim z trzema gwiazdami symbolizującymi regiony Łotwy - Liwonie, Łatgalię i Semigalię. "Jednocześnie na Pomniku Wolności w Rydze też znajdują się te symbole" - zaznacza Barkowska i dodaje, że po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości od ZSRR zdecydowano się sięgnąć po przedwojenny symbol niepodległego państwa łotewskiego.

Wizyta prezydenta Dudy związana jest między innymi ze świętem stulecia niepodległości Łotwy. Ogłosiła ona niepodległość 18 listopada 1918 roku.

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy