Reklama

Reklama

Prezydent Duda: Ogromne pieniądze na modernizację armii

Są zaplanowane ogromne, niewyobrażalne pieniądze na modernizację polskiej armii - powiedział w piątek na konferencji poświęconej przemysłowi obronnemu prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że Polska potrzebuje nowoczesnego, dobrze zarządzanego przemysłu zbrojeniowego.

Prezydent na konferencji "Nowoczesny przemysł obronny RP zasadniczym segmentem systemu bezpieczeństwa państwa" odbywającej się na Politechnice Warszawskiej podkreślił, że "są zaplanowane ogromne, niewyobrażalne pieniądze na modernizację polskiej armii". "W zeszłym roku przecież został zawarty rekordowy w historii polskiej zbrojeniówki kontrakt na dostawę modułów ogniowych Regina; 4,5 mld zł  - czy to najwyższy kontrakt, jaki jest możliwy? Nie. Są możliwe wyższe kontrakty" - zaznaczył.

"Jest chyba dla wszystkich jasne i nie jest żadną tajemnicą, że bezpieczeństwo najbardziej będziemy mieli gwarantowane wtedy, kiedy będą spełnione dwa warunki: kiedy będziemy mieli uzbrojenie i wszelkie systemy na najwyższym światowym poziomie, jeżeli chodzi o ich nowoczesność i wydajność, i jeżeli będą one nasze. To znaczy, że tylko my będziemy wiedzieli, w jaki sposób doszliśmy do takich wyników i jakie są rzeczywiste możliwości tego, co posiadamy, czyli wtedy, kiedy nie będą to produkty, do których klucze ma także kto inny" - powiedział Andrzej Duda.

Reklama

"Tego się nie da do końca zrealizować, będziemy mieli produkty, będziemy nabywali - czy to wyprodukowane przez kogoś innego, czy to poprzez nabywanie licencji, ale istotne jest to, żebyśmy także i partycypowali w tym możliwie największym stopniu na zasadzie offsetu dostępu do technologii i wszelkich możliwych tutaj rozwiązań" - dodał.

"Potrzebujemy nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego naszego polskiego, który będzie dobrze zarządzany, który będzie dobrze się rozwijał i który będzie przemysłem innowacyjnym" - podkreślił prezydent.

"Czy stać nas na to, żeby nasz przemysł zbrojeniowy był innowacyjny? Tak, z całą pewnością nas stać" - powiedział prezydent. Zwrócił uwagę, że młodzi, dobrze wykształceni inżynierowie, także absolwenci Politechniki Warszawskiej, gdzie zorganizowano konferencję, "są natychmiast wchłaniani przez wielkie koncerny światowe".

Prezydent przyznał, że zmiana tego stanu rzeczy nie jest łatwa ze względów ekonomicznych. Wyraził przekonanie, że można i trzeba starać się to zmienić "i to jest kwestia dobrego przygotowania rozwiązań ustawodawczych, rozwiązań prawnych". "Nic mnie bardziej nie boli niż to, że wydajemy na badania duże pieniądze (...) problem w tym, że to się nie przekłada na innowacyjność" - dodał prezydent, przypominając działania mające temu zaradzić, np. ustawę o innowacyjności.

Rektor PW prof. Jan Szmidt wyraził przekonanie, że konieczne są propozycje usprawnienia współpracy przemysłu ze środowiskami naukowymi. "Wspólnym celem przemysłu i nauki jest opracowanie nowych, oryginalnych, a nie tylko odtwarzanych technologii, wprowadzenie do sił zbrojnych nowych typów uzbrojenia i sprzętu wojskowego, poszerzenie oferty eksportowej" - mówił. Ubolewał, że niedawno zakończony w MON Strategiczny Przegląd Obronny w niewielkim stopniu uwzględnił sugestie ekspertów z PW.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy