Reklama

Prezydent Duda o Tomaszu Kalicie: Bardzo smutna wiadomość

Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje rodzinie zmarłego wczoraj Tomasza Kality. Były poseł i rzecznik SLD zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 38 lat. Zmagał się z rakiem mózgu.

Andrzej Duda, który jest teraz w Izraelu, mówił, że Tomasz Kalita był jego kolegą. "Bardzo smutna dla mnie osobiście wiadomość o śmierci Tomka Kality, mojego kolegi, wprawdzie przez długi czas z innej strony sceny politycznej, ale kolegi i konkurenta w wyborach sejmowych w Krakowie w 2011 roku. Widzieliśmy się niedawno, rozmawialiśmy ze sobą. To bardzo przykra wiadomość, zarówno dla mojej żony jak i dla mnie. Proszę, żeby żona Tomka przyjęła wyrazy współczucia i rodzina Tomka także" - mówił Andrzej Duda w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Izraelu.

Wcześniej prezydent napisał na Twitterze: "Odszedł Tomasz Kalita, dzielny i dobry człowiek".

Reklama

Swoją działalność publiczną rozpoczynał jako dziennikarz

Tomasz Kalita urodził się 8 lutego 1979 r. w Bielsku-Białej. Z wykształcenia był politologiem, studiował w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora i na Uniwersytecie Warszawskim.

Swoją działalność publiczną rozpoczynał jako dziennikarz. W 2003 r. uczestniczył w kampanii przed referendum akcesyjnym dotyczącym członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Potem brał udział w wielu kampaniach wyborczych kandydatów na prezydenta oraz parlamentarnych. W 2005 r. stanął na czele zespołu programowego SLD.

W 2007 r. bez powodzenia starał się o poselski mandat z Warszawy - kandydował z listy koalicji Lewica i Demokraci (współtworzonej do wiosny 2008 r. przez SLD, SdPl, PD i UP). W marcu 2008 r. został rzecznikiem prasowym Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. startował z listy gliwickiej SLD z numerem jeden. W 2011 r. założył lewicowy think tank Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. W tym samym roku został szefem zespołu doradców byłego premiera i przewodniczącego SLD Leszka Millera oraz doradcą wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha.

W kampanii prezydenckiej w 2015 r. był rzecznikiem sztabu kandydatki Sojuszu Magdaleny Ogórek. W wyborach do parlamentu był "jedynką" gliwickiej listy do Sejmu Zjednoczonej Lewicy.

Pod koniec sierpnia 2016 roku politycy SLD złożyli w Sejmu petycję, w której zaapelowali do posłów o szybką zmianę przepisów, by umożliwić leczenie medyczną marihuaną oraz substancjami zawierającymi olej konopny. Do petycji dołączono, dopuszczający takie leczenie, projekt tzw. "ustawy Kality". Pod koniec października 2016 r. Kalita spotkał z prezydentem Andrzejem Dudą, z którym rozmawiał o onkologii w Polsce i "o legalizacji tzw. oleju z kannabinoidów".

PAP/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy