Reklama

Reklama

Prezydent Duda: Lech Wałęsa jest postacią wielowymiarową

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że Lech Wałęsa jest postacią wielowymiarową: niewątpliwym bohaterem lat 80 i osobą z "czarną kartą", za którą - podkreślił - można było przeprosić, w pełni ją odwrócić.

Andrzej Duda przypomniał, że sam prezydent Lech Kaczyński stwierdził, że absolutnie nie można Lechowi Wałęsie odmówić zasług lat 80. Jak podkreślił Duda w TVP1 w programie "Warto rozmawiać", dziś jako prezydent może dodać, że jest mu żal, że Lech Wałęsa nie postawił sprawy przed Polakami jasno.

"Nie powiedział jasno: 'No niestety, tak było, na początku w latach 70., kiedy byłem młodym robotnikiem, że rzeczywiście podpisałem, współpracowałem. Tak, zgrzeszyłem z tamtego punktu widzenia. Donosiłem, ale chciałem dobrze. Otrząsnąłem się z tego w pewnym momencie. Wziąłem się w garść i przecież wszyscy wiecie, co zrobiłem w latach 80. Wszyscy wiecie, że byłem więziony, wszyscy wiecie, że byłem prześladowany, a przecież miałem rodzinę'" - zaznaczył Duda.

Reklama

"Mnie się wydaje, że ludzie absolutnie by to zrozumieli. I nie byłoby tych wszystkich problemów, tej matni, w jaką Lech Wałęsa się uwikłał później jako prezydent, kiedy żądał dostarczenia mu swoich akt, które znalazły się w archiwach SB" - podkreślił prezydent.

Jego zdaniem, to tragiczne z punktu widzenia naszej historii. "Jest Lech Wałęsa tą postacią wielowymiarową: z jednej strony bohaterem bez wątpienia lat 80., a z drugiej strony no niestety są też te czarne karty" - powiedział prezydent w TVP1.

Zaznaczył, że za tę czarną kartę "można było przeprosić", "można było w pełni odwrócić". Bo - jak dodał - działalność Lecha Wałęsy w latach 80. już w istotnym stopniu, czy wręcz całkowicie odwróciła tę kartę. "I później to, co się zdarzyło w latach 90., na co właściwie trudno znaleźć jakiekolwiek usprawiedliwienie" - dodał.

Prezydent powiedział, że postać Lecha Wałęsy nie jest jednoznaczna, jednobarwna. "Przypomnę, że swego czasu Lech Wałęsa pozywał prezydenta, profesora Lecha Kaczyńskiego o to, że on stwierdził, że Lech Wałęsa był 'Bolkiem'. To wszystko stało się już po publikacji książki profesora Cenckiewicza i doktora Gontarczyka na temat Lecha Wałęsy, potężnej publikacji naukowej, w której są twarde dowody i bardzo rzetelna analiza historyczna" - mówił Duda.

Wyniki ekspertyzy dot. teczek TW "Bolka"

We wtorek IPN podał, że z opinii biegłych Instytutu Sehna w Krakowie dot. teczek TW "Bolek" wynika, że zobowiązanie do współpracy z SB podpisał Lech Wałęsa. "Opinia jest kompleksowa, jasna i spójna" - podkreślił szef pionu śledczego IPN Andrzej Pozorski.

Pełnomocnik Lecha Wałęsy prof. Jan Widacki powiedział we wtorek, że opinia Instytutu Ekspertyz Sądowych ws. teczki TW "Bolek" niczego nie wyjaśnia. W jego ocenie, porównywanie obecnego pisma Wałęsy z tym z lat 70. jest bez wartości dla oceny rękopisów.

Ekspertyzę teczki TW "Bolek" zlecono w ramach śledztwa prowadzonego przez białostocki pion śledczy IPN w sprawie podejrzenia poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariuszy SB w dokumentach "Bolka", w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. W dokumentach tych, które w ub.r. znaleziono po śmierci gen. Czesława Kiszczaka w jego domu, jest m.in. odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy z Służbą Bezpieczeństwa, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy