Reklama

Reklama

Prezydent Białegostoku złożył zawiadomienie do prokuratury

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złożył w czwartek zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego. Zawiadomienie dotyczy niedopełnienia obowiązków, wywierania nacisków i nadużycia władzy.

Jak poinformowała w komunikacie przesłanym mediom rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej, prezydent Białegostoku w czwartek złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Białymstoku.

Zawiadomienie dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa z trzech artykułów Kodeksu karnego. Boublej wymienia, że jest to niedopełnienia obowiązków w kwestii zorganizowania i prowadzenia przemarszu drogami publicznymi bez wymaganego zezwolenia (chodzi o przemarsz zorganizowany przez marszałka na "Piknik Rodzinny", który odbył się w sobotę - PAP), bezprawnego wywierania wpływu na prezydenta Białegostoku "w postaci publicznych pogróżek i wypowiedzi medialnych mających skłonić do zakazania legalnego Marszu Równości".

Reklama

Zawiadomienie dotyczy tez możliwości - jak pisze Boublej - "nadużycia władzy polegającego na sprowadzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym poprzez zorganizowanie przemarszu bez wymaganego zezwolenia oraz z naruszeniem obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom, co skutkowało wystąpieniem realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, przejawiającego się w licznych napaściach na uczestników legalnego Marszu Równości oraz słownych napaściach na prezydenta Białegostoku".

Boublej poinformowała, że prezydent Białegostoku "wielokrotnie informował marszałka województwa Artura Kosickiego o tym, że organizowany przez niego przemarsz nie opiera się na żadnej podstawie prawnej". "Niestety, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki nie wskazał żadnej podstawy prawnej umożliwiającej odbycie się tego przemarszu. W naszej ocenie zarówno zajęcie pasa drogowego bez stosownych zezwoleń, jak i sam przemarsz - odbyło się z naruszeniem prawa" - dodała Boublej.

Marsz Równości w Białymstoku

W sobotę oprócz Marszu Równości, w mieście odbyło się kilka innych manifestacji oraz imprez, w tym "Piknik Rodzinny" zorganizowany przez marszałka województwa podlaskiego, jako alternatywa dla Marszu Równości. Piknik poprzedził przemarsz jego uczestników przez miasto. W ocenie białostockiego magistratu, przemarsz odbył się nielegalnie. Zdaniem marszałka, mógł się odbyć.

W środę zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tadeusza Truskolaskiego złożył do prokuratury marszałek Kosicki. W jego ocenie, prezydent miasta nie dopełnił swoich obowiązków. Zdaniem Kosickiego, powinien on był zakazać marszów wiedząc o niebezpieczeństwie.

Pierwszy Marsz Równości przeszedł ulicami Białegostoku w sobotę po południu. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa. Policji do tej pory udało się zidentyfikować pond 90 osób łamiących prawo.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy