Reklama

Reklama

Prezes ULC: W 2017 r. 30 proc. więcej incydentów na polskim lotniskach

W 2017 r. w Polsce zgłoszono 136 incydentów z użyciem lasera, w tym 111 dotyczyło samolotów pasażerskich. To o ok. 30 procent więcej niż rok wcześniej - poinformował prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson. Dodał, że najwięcej takich incydentów odnotowano na lotnisku w Krakowie, a na drugim miejscu jest port w Warszawie.

"Urząd Lotnictwa Cywilnego od kilku lat obserwuje niebezpieczny trend polegający na kierowaniu wskaźnika laserowego w kierunku samolotów. W 2017 roku w Polsce zgłoszono 136 takich incydentów, z czego 111 dotyczyło samolotów pasażerskich" - powiedział w czwartek prezes ULC na konferencji prasowej inaugurującej kampanię społeczną "Laser to nie zabawka".

Jak dodał, to około 30 proc. więcej takich incydentów niż w 2016 roku.

Wyjaśnił, że każdy taki incydent, to potencjalne zagrożenie, ponieważ oświetlenie pilota może spowodować utratę kontroli nad samolotem.

Reklama

"Pilot podczas podchodzenia do startów i lądowania musi być maksymalnie skupiony na przyrządach i w momencie, kiedy dostaje ostry sygnał laserem w oczy, traci orientację i widzialność. Szczególnie w ostatniej fazie lądowania, kiedy lot wykonywany jest manualnie, nie w automacie, kiedy wszystko jest w rękach pilota" - powiedział Samson.

Jak dodał, w latach 2009 - 2017 zauważalny jest wzrost zdarzeń z udziałem lasera.

"Widzimy sezonowość tych zdarzeń, w dużej mierze związana jest z pogodą. Widać, że używanie tego lasera dla wielu osób jest zabawą. Szczególnie w miesiącach letnich" - tłumaczył.

Z danych ULC wynika, ze najczęściej do zdarzeń z udziałem lasera dochodzi na lotnisku w Krakowie, a na drugim miejscu jest Warszawa, Poznań i Gdańsk i Katowice.

Jak powiedział Samson, kara w Polsce za użycie lasera to grzywna - średnio wynosi ona 500 zł.

"W nowym projekcie ustawy, w którym chcemy zmodyfikować prawo lotnicze, wnosimy o to, aby maksymalny poziom grzywny był 100 tys. zł. Tak, aby to naprawdę odstraszało te osoby, które próbują się bawić laserem" - podkreślił prezes ULC.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy