Reklama

Prezes TK nie pojawiła się na posiedzeniu komisji. Odmówiła składania wyjaśnień

Prezes TK Julia Przyłębska i sędzia Jarosław Wyrembak nie przybyli na posiedzenie senackiej komisji praw człowieka, na której mieli złożyć wyjaśnienia w sprawie doniesień medialnych dotyczących sytuacji w Trybunale.

Senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji miała wysłuchać podczas posiedzenia we wtorek informacji prezes Trybunału Konstytucyjnego dotyczącej bieżącej sytuacji w Trybunale. Ten punkt posiedzenia został zainicjowany przez przewodniczącego komisji Aleksandra Pocieja (PO). 

Senator Pociej - jak wskazał - zaprosił Julię Przyłębską i Jarosława Wyrembaka na posiedzenie komisji w związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami "o kłopotach i sporach w Trybunale Konstytucyjnym". 

Z informacji przekazanych przez Pocieja wynika, że prezes Przyłębska w uzasadnieniu swojej nieobecności podkreśliła, że jest zobowiązana do przekazywania Senatowi corocznej informacji o istotnych problemach wynikających z działalności orzecznictwa TK. 

Reklama

"TK utracił zdolność do wypełniania konstytucyjnych funkcji"

Sędzia Wyrembak również odmówił udziału w posiedzeniu komisji senackiej. 

Jak przekazał Pociej, sędzia w odpowiedzi odmownej "stwierdził, że nie chciałby skupiać uwagi na swojej osobie tylko na sprawie". Przewodniczący komisji senackiej poinformował także, że Wyrembak przesłał korespondencję wewnętrzną pomiędzy nim i innymi sędziami a prezes TK. 

"Odpowiadając na zaproszenie na koniec uprzejmie informuję pana senatora i komisję, że wydarzenia, które miały miejsce w części tajnej zgromadzenia ogólnego sędziów TK 26 listopada br. w sposób ostateczny i definitywny przesądziły o tym, że TK utracił aktualnie zdolność do wypełniania swoich konstytucyjnych funkcji" - brzmi fragment pisma sędziego TK skierowanego do komisji, który zacytował Pociej. 

Trudna sytuacja w TK

Jak podawały media, w ostatnich miesiącach sędzia Jarosław Wyrembak kilkukrotnie kierował pisma do prezes TK i innych sędziów Trybunału, w których domaga się m.in. zwołania zgromadzenia ogólnego sędziów TK w celu dyskusji nad sposobem kierowania Trybunałem przez Przyłębską.  

W ostatnim piśmie - z 11 listopada - sędzia Wyrembak zarzucił prezes TK m.in. niejasne zasady wyznaczania składów orzekających, zakazywanie zgłaszania zdań odrębnych do niektórych wyroków i blokowanie rozpatrzenia konstytucyjności przepisów antyaborcyjnych.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy