Reklama

Reklama

Premier: Zmiana kandydatur to normalna praktyka w demokracji

"Zmiany kandydatur są normalną praktyką w demokracji" - ocenił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Polsat News kolejną zmianę kandydatów PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Premier ocenił, że w praktyce obsadzania stanowisk różne kandydatury pojawiają się, są omawiane, są też pogłębione dyskusje z tymi kandydatami.

W ich wyniku "okazuje się, że coś jest możliwe, coś jest niemożliwe" - tłumaczył zawirowania z kandydatami do TK premier. "Jest to normalna praktyka w demokracji" - dodał.

Kontrowersyjna przeszłość Piotrowicza

Pytany czy osobiście, jako człowiek PRL-owskiej opozycji nie ma problemu z przeszłością zgłaszanego przez PiS kandydata do TK Stanisława Piotrowicza - prokuratora w PRL i b. członka PZPR odparł, że w czasach Edwarda Gierka w PZPR było trzy miliony Polaków, co razem z rodzinami, deje jakieś sześć milionów ludzi.

Reklama

"My nie odcinamy od nas ludzi, którzy chcą reformować Polskę, kochają Polskę, nikomu tego prawa nie odmawiamy" - zapewnił.

Podkreślił, że sam dokładnie sprawdził historię i działania Piotrowicza, jako PRL-owskiego prokuratora; "To postępowanie jest przyzwoite". "Nie skreślam człowieka" dodał.

"Pewnie, że chciałbym, żeby wszyscy byli patriotami po 1945 roku, po 1981 roku i żeby zero ludzi należało do PZPR. Ale rzeczywistość był inna" - stwierdził premier. Powiedział, że docenia też ludzi, którzy w III RP próbowali budować lepszą Polskę.

Wycofane kandydatury

W środę wieczorem sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydatury Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej zgłaszane kandydatury Elżbiety Chojny-Duch i Roberta Jastrzębskiego zostały wycofane (więcej TUTAJ).

3 grudnia skończy się dziewięcioletnia kadencja sędziów TK Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy