Reklama

Premier: Stan wojenny był jadem niezgody, strachu i nienawiści

"Żyć ideałami SOLIDARNOŚCI - to będzie największe nasze zwycięstwo nad stanem wojennym" - napisał w mediach społecznościowych w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego premier Mateusz Morawiecki.

"Tak jak 'Solidarność' była manifestacją nadziei, braterstwa i zaufania, tak stan wojenny był sączonym w nasze życie społeczne jadem niezgody, strachu i nienawiści. Małości, zwątpienia i niewiary. Mimo 40 lat od tamtych wydarzeń one ciągle rzucają cień na naszą rzeczywistość" - napisał Morawiecki.

"A naszym obowiązkiem jest ten cień przepędzać, każdego dnia na nowo. Żyć ideałami SOLIDARNOŚCI - to będzie największe nasze zwycięstwo nad stanem wojennym" - dodał szef rządu.

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Na ulicach polskich miast pojawiły się patrole milicji i wojska, a także czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe.

Reklama

Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u, a także utrzymanie reżimu komunistycznego. 31 grudnia 1982 stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: stan wojenny | premier | Mateusz Morawiecki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy