Reklama

Reklama

Premier: Spór z Unią Europejską o reformę wymiaru sprawiedliwości wynika głównie z nieporozumienia

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że spór z Unią Europejską dotyczącą reformy wymiaru sprawiedliwości to głównie wynik nieporozumienia. Szef rządu odpowiedział w ten sposób na jedno z pytań podczas spotkania z mieszkańcami Jędrzejowa w Świętokrzyskiem.

Premier zapewnił, że reforma wymiaru sprawiedliwości będzie kontynuowana, by "sądy nie działały w przewlekły sposób i by pomagać ludziom, którzy - jak się wyraził - doświadczają niesprawiedliwych wyroków. Dodał, że spór toczony z Unią Europejską wynika głównie z nieporozumienia, ale też z "innej wizji" reformy sądownictwa.

Ale Komisja Europejska przyznaje nam rację, że potrzeba zreformować wymiar sprawiedliwości" - podkreślił szef rządu. Premier Morawiecki dodał, że wdrożono rozwiązania, za które - jak mówił - polski rząd jest bardzo chwalony w Komisji Europejskiej. Jako przykład podał zmianę, zgodnie z którą sprawy w sądach są przydzielane sędziom losowo, a nie jak wcześniej - przez prezesa sądu.

Reklama

W czwartek Sejm znowelizował ustawę o Sądzie Najwyższym. Politycy PiS informowali, że kolejna zmiana w przepisach dotyczących sądów jest wynikiem negocjacji polskiego rządu z Komisją Europejską w związku z wdrożeniem artykułu 7. traktatu o Unii. Według Komisji Europejskiej, wcześniejsza reforma sądownictwa przeprowadzona przez Prawo i Sprawiedliwości zagraża praworządności.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy