Reklama

Reklama

Premier: Pierwsze Patrioty w 2022 roku

Pierwsze systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot trafią do Polski w 2022, a kolejne w 2024 roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Umowa w tej sprawie zostanie podpisana w środę.

"Pierwsze systemy Patriot dotrą do Polski w 2022 roku, a kolejne w 2024 roku. To są systemy, które w sposób bezprecedensowy zapewnią bezpieczeństwo naszego nieba" - przekazał Morawiecki na antenie TVP Info.

Jak mówił, jest to najnowsza technologia, którą Amerykanie sprzedają tylko Polsce. "To jest dowód na naszą bliską sojuszniczą solidarność, że Amerykanie ufają Polsce" - oświadczył.

Podkreślił też, że umowa, jaką Polska podpisze w tej sprawie w środę, jest "bardzo dobrze wynegocjowana". "W ślad za tym kontraktem idzie tzw. umowa offsetowa, czyli powiększenie zdolności produkcyjnych polskich zakładów" - zaznaczył. Według premiera kontrakt da Polsce możliwość na "wypracowanie nowych rozwiązań militarnych we współpracy z USA".

Reklama

W ubiegłym tygodniu MON podpisało porozumienie offsetowe wartości blisko 950 mln zł z produkującą zestawy Patriot korporacją Raytheon i producentem głównego pocisku tego systemu - koncernem Lockheed Martin w związku z pierwszym z dwóch zakładanych etapów dostaw. Umowy mają obowiązywać przez 10 lat. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy