Reklama

Reklama

​Premier: Obchody rocznicy wybuchu wojny były przełomowe

"Sześć milionów obywateli Polski zostało wymordowanych przez Niemców i przez Sowietów, ważne, by ta prawda historyczna przebijała się i wczorajszy dzień - obchody 80. rocznicy wybuchu wojny - był pod tym względem przełomowy" - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki

Szef rządu na briefingu w podwarszawskim Józefowie był pytany, jak z punktu widzenia polityki historycznej ocenia niedzielne obchody w warszawie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

"Oceniam, że ten dzień wczoraj był absolutnie kluczowy, przypomnijcie sobie państwo jak jeszcze trzy, sześć, osiem lat temu wyglądała ocena II wojny światowej, jej skutków, kto był sprawcą, kto był współwinny zdaniem niektórych mediów, również polskich niestety" - mówił Morawiecki.

"Dzisiaj właściwie wystąpienia prezydenta (Niemiec, Franka-Waltera) Steinmeiera, polecam oczywiście oba, w szczególności to w Wieluniu, poranne, było bardzo istotne, kluczowe, ponieważ ono jednoznacznie określiło sprawę kto był nie tylko winny zbrodni, ale kto był winny zbrodni ludobójstwa na Polakach" - powiedział premier.

Reklama

Jak mówił, na Polakach popełniono "gigantyczne ludobójstwo". "I trzeba, by cały świat o tym mówił. Trzeba, żeby cały świat o tym wiedział i wczorajszy dzień po prosty podkreślił te podstawowe prawdy" - stwierdził Morawiecki.

Premier powiedział, że "sześć milionów obywateli Polski zostało wymordowanych przez Niemców i przez Sowietów". "Ważne jest, żeby ta prawda historyczna przebijała się i wczorajszy dzień był pod tym względem przełomowy" - dodał szef rządu.

Podziękował za obecność na warszawskich uroczystościach kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a. Podziękował też wszystkim innym, którzy - jak mówił - "z 40 krajów świata na najwyższych szczeblach reprezentowali swoje państwa, żeby oddać część wszystkim ofiarom II wojny światowej i przybliżyć nas do prawdy historycznej". 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy