Reklama

Reklama

Premier o zmarłym Jerzym Targalskim: Postać absolutnie nietuzinkowa

"Postać absolutnie nietuzinkowa. Wielki umysł, nauczyciel politycznego myślenia dla wielu Polaków" - tak zmarłego w niedzielę Jerzego Targalskiego określił premier Mateusz Morawiecki. Dr Jerzy Targalski był polskim historykiem, doktorem nauk humanistycznych, politologiem, orientalistą, działaczem opozycyjny w okresie PRL i publicystą. W lipcu skończył 69 lat.

Jerzy Targalski, ps. Józef Darski, historyk, doktor nauk humanistycznych, politolog, orientalista, działacz opozycyjny w okresie PRL i publicysta zmarł w niedzielę rano, miał 69 lat.

"Zmarł Jerzy Targalski. Postać absolutnie nietuzinkowa. Wielki umysł, nauczyciel politycznego myślenia dla wielu Polaków" - napisał w mediach społecznościowych szef rządu.

"Przeżywał drugą młodość"

Premier przypomniał, że Targalski, przebywając na emigracji we Francji, współpracował z Kontaktem i Paryską Kulturą. Publikował pod pseudonimem Józef Darski.

"Choć Jego doskonałe zajęcia w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego przeszły do legendy i ukształtowały całe pokolenie elit państwowych, to w wolnej Polsce często był zmarginalizowany i nierozumiany. W ostatnich latach przeżywał jednak twórczą drugą młodość, pisząc fundamentalne prace na temat Bałkanów, cykl 'Resortowe Dzieci' czy w końcu błyskotliwą publicystykę" - napisał Morawiecki.

Reklama

Jak dodał, wszyscy, którzy znali Jerzego Targalskiego podkreślają, że był człowiekiem bezkompromisowym, ale w życiu prywatnym ciepłym, dowcipnym i wyrozumiałym. "Kochał Polskę, kochał ludzi, do końca kochał życie" - napisał premier. 

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje