Reklama

Reklama

Premier o reparacjach wojennych: Wystosujemy notę dyplomatyczną

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poinformował, że Polska wystosuje do Niemiec notę dyplomatyczną dotycząca reparacji wojennych. Podkreślił, że rząd dysponuje analizami, które potwierdzają słuszność polskich żądań. Szef rządu poinformował również, że głównym tematem rozmów z wiceprezydent USA Kamalą Harris była energetyka jądrowa.

- W najbliższym czasie możemy spodziewać się noty dyplomatycznej, która będzie podparta bardzo dokładnymi analizami, materiałami, które nie tylko pokazują nasze racje od strony moralnej, ale również od strony historycznej, politycznej i prawnej - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w poniedziałek rano w Warszawie. 

Polska oszacowała, że Niemcy powinny zapłacić 6,2 biliona złotych reparacji wojennych za straty poniesione w czasie II wojny światowej. 

Morawiecki: Chcemy do 2040 roku zbudować sześć reaktorów atomowych

Premier został zapytany o kwestie energetyki jądrowej w Polsce. 

Reklama

- Chcemy w najbliższych kilkunastu latach, do 2040 roku, osiągnąć poziom co najmniej sześciu reaktorów i dziewięciu gigawatów mocy. Wierzę, że ten cel jest możliwy do przekroczenia. Chcemy współpracować z naszymi partnerami - mówił. 

Premier dodał, że do tej pory najbardziej zaawansowane rozmowy są prowadzone z partnerami z USA. 

- O tym w szczególności rozmawiałem z wiceprezydent Kamalą Harris. Rozmawialiśmy o konkretnych firmach, konkretnych technologiach, o tym jak przyśpieszyć ten proces - mówił. 

Podkreślił, że kilka dni temu w Paryżu prowadził rozmowy o energetyce jądrowej z Emmanuelem Macronem. 

- Wierzę, że ta współpraca jest kompatybilna. Rozmawiamy również z Koreańczykami o technologii amerykańskiej, którą oni wdrożyli. Wszystko to jest spójne, jest to jednolita koncepcja i nie sprzeczne ze sobą rozmowy. Chcemy z nimi przyśpieszyć, bo widzimy doskonale, jak w gruzach legła ta niemiecko-rosyjska polityka przyjaźni gazowej, która doprowadziła do nieszczęścia w Europie - podsumował. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy