Reklama

Premier: Minister sprawiedliwości koncentrować się będzie w tym roku na reformie sądownictwa

Służba obywatelom to jest priorytet rządu Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim premier Beata Szydło, wymieniając w tym kontekście m.in. planowaną reformę sądownictwa. - Chcemy powołania w SN dodatkowej izby - dyscyplinarnej - dla sędziów i prokuratorów - mówił Ziobro.

- Resort sprawiedliwości ma na swoim koncie przyjęcie wiele bardzo ważnych ustaw. Obecnie koncentrować się będziemy na reformie sądownictwa oczekiwanej przez wszystkich - mówiła premier. - Polacy muszą zaufać sądom i wiedzieć, że idą do nich po sprawiedliwość, a państwo stoi po ich stronie - dodała. 

- Przed nami nowelizacja kodeksu karnego, tak by można było uelastycznić politykę karną - mówił z kolei minister Ziobro. - Będziemy zaostrzać kary za najbrutalniejsze przestępstwa i adekwatnie reagować na drobne występki - podkreślił. 

Ziobro o reformie sądów: Zmniejszymy liczbę funkcyjnych stanowisk

Zwiększenie efektywności pracy sędziów oraz zmniejszenie liczby funkcyjnych stanowisk w sądach zapowiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro po spotkaniu z premier Beatą Szydło.

Reklama

"Przygotowaliśmy szereg zmian, które będą przeprowadzone na przestrzeni kilku lat. Gros ustaw zapewne zostanie uchwalonych w tym roku" - powiedział Ziobro na konferencji prasowej po spotkaniu z premier w ramach przeglądu resortów.

"Zdiagnozowaliśmy tutaj wiele nieprawidłowości i zjawisk, których wyeliminowanie, w naszej ocenie, spowoduje realną poprawę efektywności pracy sędziów. W Polsce jest za dużo sędziów. Mamy armię 10 tysięcy sędziów" - powiedział Ziobro.

Jak podkreślił, w sądach jest ogromna liczba stanowisk funkcyjnych. "Blisko 4 tysiące sędziów pełni jakieś funkcje, z czym wiążą się wyższe dodatki i pieniądze, ale też łączy się (to) z oderwaniem od głównej roli, zadania sędziego, czyli od orzekania. Chcemy ogromną większość tych ludzi przywrócić do tej roli, która została im powierzona, aby w imieniu państwa sprawowali sprawiedliwość" - powiedział Ziobro.

Polska oazą bezpieczeństwa

O celach na najbliższy rok informował także Mariusz Kamiński. - Wzmocnienie służb specjalnych i ich modernizacja to cele na bieżący rok. Chcemy, by Polska była oazą bezpieczeństwa - mówił. - W przygotowaniu jest projekt ustawy o jawności życia publicznego m.in. ws. oświadczeń majątkowych funkcjonariuszy publicznych - dodał. 

- Mieliśmy dwa światowej rangi wydarzenia w zeszłym roku - ŚDM i szczyt NATO. Były one bezpieczne - mówił Kamiński. 

Spotkanie premier to kolejny etap przeglądu resortów. Jego celem jest wyznaczenie nowych kierunków działań rządu.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy