Reklama

Reklama

Premier Mateusz Morawiecki: W perspektywie kilku lat ponad 200 mld zł na inwestycje

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział duże inwestycje w rozwój polskiego kolejnictwa. - Jesteśmy na jednym z największych kolejowych placów budowy w Polsce - powiedział na konferencji na dworcu Warszawa Zachodnia. Szef rządu mówił o ponad 200 mld zł na inwestycje w całej Polsce w perspektywie kilku najbliższych lat. Pieniądze mają zostać wydane m.in. na infrastrukturę kolejową i drogową.

- Stawiamy na kolej przyszłości, chcemy przezwyciężyć niemożność poprzednich lat poprzez zaangażowanie ogromnych środków, także krajowych, także z budżetu państwa polskiego i także wspólnotowych na budowę planu inwestycji nowoczesnych kolei - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Jak wskazał premier, "kolej była oczkiem w głowie największych, najbardziej nowoczesnych państw. To jednak niestety przez pierwsze 25 lat III RP nie miało miejsca".

Zdaniem szefa rządu "polska kolej wjechała w koleiny, które były bardzo niedobre dla jej rozwoju, były właściwie antyrozwojem".

Reklama

Wspominając o nowych inwestycjach kolejowych Morawiecki zadeklarował, że "tu stawiamy na kolej przyszłości, tu chcemy przezwyciężyć niemożność poprzednich lat poprzez zaangażowanie ogromnych środków, także krajowych, także z budżetu państwa polskiego i także wspólnotowych na budowę planu inwestycji nowoczesnych kolei".

Według niego podróż z centrum Warszawy do Centrum Łodzi skróci się dzięki temu do 45 minut. - To coś, co niedawno przekraczało wyobraźnię nas, Polaków, że taka inwestycja może być zrealizowana - powiedział premier.

200 mld zł na inwestycje

Jak mówił szef rządu przed podpisaniem umowy na wykonanie prac przygotowawczych dla budowy pierwszego odcinka kolei dużych prędkości, koleje wymagają wyobraźni także związanej z realizacją całościowego planu gospodarczego. - I takim właśnie planem jest Polski Ład. Takim planem, częścią tego planu jest CPK, czyli centralny port lotniczy wraz z połączeniami kolejowymi, z połączeniami drogowymi - zaznaczył premier.

Morawiecki podkreślił, że jest to plan, który zupełnie przebuduje architekturę połączeń w ramach całej Polski. - Tak wiele mamy jeszcze do naprawienia, tak wiele do poprawy, tak wiele do zainwestowania - stwierdził.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że ten jeden z największych placów budowy w Polsce świadczy o tym, jak poważnie rząd podchodzi do tego wyzwania, jak zasadniczo zmienia układ komunikacyjny i wzmacnia powiązania międzyregionalne w Polsce. - Tak, żeby cała Polska mogła rozwijać się równomiernie - powiedział.

Jak wskazał premier, ten plac budowy jest też swego rodzaju symbolem - symbolem przełamania niemożności. - To w perspektywie kilku najbliższych lat na pewno ponad 200 mld zł inwestycji w całym kraju - powiedział.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy