Reklama

Reklama

Premier Mateusz Morawiecki w Kijowie. Spotkanie z Zełenskim

Bezpieczeństwo geopolityczne, bezpieczeństwo wojskowe Ukrainy, a także kwestie gospodarcze i pomoc ze strony UE to tematy piątkowych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w piątek rano, że premier Mateusz Morawiecki udał się do Kijowa. - Odbędzie cykl kilku spotkań, m.in. dot. sytuacji geopolitycznej, bezpieczeństwa energetycznego, wojskowego - przekazał na antenie Polsat News. 

- Faktycznie pan premier Morawiecki udał się do Kijowa. Tam będzie cykl kilku spotkań. Ważne rzeczy, które będziemy omawiać w związku z sytuacją geopolityczną, też rynkiem energii; bezpieczeństwem energetycznym, wojskowym - powiedział Müller. 

Zaznaczył, że zgodnie z procedurą bezpieczeństwa informacja o punktach wizyty premiera podawana jest z pewnym opóźnieniem.

Reklama

Spotkanie Morawieckiego z Zełenskim

Po godz. 13 na konferencji prasowej rzecznik rządu dodał, że premier spotyka się w Kijowie m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem.

- Głównymi tematami rozmów są kwestie związane oczywiście z bezpieczeństwem geopolitycznym, bezpieczeństwem wojskowym Ukrainy, ale tak naprawdę również całego naszego obszaru Europy Środkowo-Wschodniej. Bo wiemy doskonale o tym, że zakusy Władimira Putina i Rosji są dużo dalej idące niż tylko atak na teren Ukrainy - mówił Müller.

Dodał, że wśród tematów rozmów są także kwestie gospodarcze oraz te związane z dalszym wsparciem Ukrainy ze strony całej UE. - Polska oraz kilka innych krajów swoje zobowiązania wypełniają w szerokim zakresie, są przykładem tego w jaki sposób w takiej sytuacji kryzysowej należy pomagać. Natomiast w naszym przekonaniu to zapowiedziane wsparcie ze strony UE przekazywane jest w niewystarczającym tempie - powiedział Müller.

- Cieszymy się, że po kilku rozmowach i naciskach na Brukselę padły wczoraj słowa ze strony przewodniczącej Komisji Europejskiej, że ta pomoc zostanie wypłacona w takim zakresie w jakim to było zapowiadane - dodał Müller.

Pieniądze dla Ukrainy

Komisja Europejska poinformowała, że w imieniu UE zaproponowała w środę dalsze 5 mld euro pożyczek w ramach pomocy makrofinansowej dla Ukrainy jako drugą część pakietu takiej pomocy w wysokości do 9 mld euro.

Zgodnie z propozycją środki zostaną udostępnione Ukrainie w formie długoterminowych pożyczek na korzystnych warunkach. Jako kolejny wyraz solidarności budżet UE pokryje koszty odsetek i opłaty administracyjne związane z pożyczkami. Podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich pożyczek pomocy makrofinansowej, KE zdobędzie środki na międzynarodowych rynkach kapitałowych i przekaże na tych samych warunkach na Ukrainę.

Pożyczki dla Ukrainy będą zabezpieczone gwarancjami udzielonymi przez państwa członkowskie UE, które uzupełnią rezerwy dostępne z unijnego budżetu. Pożyczki będą w pełni zabezpieczone na 70 proc. ich wartości.

Gdy tylko Parlament Europejski i Rada zatwierdzą środowy wniosek oraz podpisany zostanie protokół ustaleń i umowa z władzami ukraińskimi, KE szybko wypłaci 5 miliardów euro.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen powiedziała, że poparcie UE dla Ukrainy jest niezachwiane.

Morawiecki i Kaczyński w Kijowie

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janšą, jako pierwsi zagraniczni przywódcy, udali się do Kijowa 15 marca. 

Wyjazd organizowany był w porozumieniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Celem wizyty było potwierdzenie jednoznacznego poparcia całej Unii Europejskiej dla suwerenności i niepodległości Ukrainy oraz przedstawienie szerokiego pakietu wsparcia dla państwa i społeczeństwa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy