Reklama

Reklama

​Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z sekretarzem generalnym OECD

Mateusz Morawiecki spotkał się w poniedziałek w sekretarzem generalnym OECD Mathiasem Cormannem - podała kancelaria premiera. Wśród zapowiadanych tematów rozmowy był m.in. kryzys na granicy. Spotkanie miało związek z przypadającą 25. rocznicą przystąpienia Polski do tej organizacji.

Wcześniej KPRM informował, że jednym z tematów, które mają być poruszane podczas spotkania, będą kwestie globalne, w tym sytuacja na polsko-białoruskiej granicy oraz współpraca na rzecz rozwoju regionu Europy Wschodniej.

"Na przestrzeni ostatnich miesięcy reżim Białorusi nasila wobec Unii Europejskiej działania o charakterze wojny hybrydowej. Organizowana przy udziale służb białoruskich nielegalna migracja ma doprowadzić do destabilizacji sytuacji politycznej i zagrozić bezpieczeństwu Polski i Unii Europejskiej" - podkreśliła KPRM w komunikacie opublikowanym przed spotkaniem.

Reklama

Podkreślono w nim, że niebezpieczne działania o charakterze wojny hybrydowej mają bezpośredni wpływ na gospodarkę oraz wzrost cen energii i gazu. KPRM zaznaczyła ponadto, że wzrost cen energii i gazu w całej Europie spowodowany jest m.in. przez zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2. Jak poinformowano, na spotkaniu premiera z sekretarzem generalnym OECD "poruszony zostanie temat łańcucha dostaw, który miałby ustabilizować sytuację na rynku energetycznym".

Czym jest OECD?

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju skupia 37 wysoko rozwiniętych i demokratycznych krajów. Jej celem jest wspieranie państw członkowskich, aby mogły osiągnąć jak najwyższy poziom wzrostu gospodarczego, zatrudnienia oraz standardu życia. OECD współdziała także na rzecz równomiernego rozwoju gospodarczego oraz promuje rozwój handlu światowego.

Polska została przyjęta do organizacji w 1996 r., co wpłynęło m.in. na szersze otwarcie polskiej gospodarki oraz poprawę jej konkurencyjności i produktywności; dzięki OECD nastąpił także wzrost wymiany handlowej i kapitałowej z zagranicą - podkreśliła KPRM w komunikacie.

Kancelaria premiera poinformowała ponadto, że - z okazji jubileuszu członkostwa Polski w OECD - Ministerstwo Rozwoju i Technologii organizuje m.in. seminaria, publikacje oraz konferencje z udziałem międzynarodowych gości. Jak podkreślono, Stałe Przedstawicielstwo przy OECD w Paryżu stworzyło także spoty propagujące wiedzę o Polsce.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje