Reklama

Reklama

Premier Mateusz Morawiecki: Każde ocalone życie to wielka wartość

- Ciszę się, że Polscy kierowcy jeżdżą kulturalniej i coraz bezpieczniej - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak stwierdził, ostatnie zmiany w ruchu drogowym sprawdzają się w praktyce. - Od 1 lipca przejście dla pieszych oznacza faktyczne pierwszeństwo dla pieszych - dodał. Wskazał, że dzięki zmianie przepisów na polskich drogach umiera o kilkaset osób rocznie mniej.

Premier wziął w sobotę udział uroczystości z okazji pierwszych urodzin Polskiego Radia Kierowców, która odbyła się na torze gokartowym pod Warszawą.

Szef rządu podkreślił, że w centrum działań rządu jest człowiek, więc także jego bezpieczeństwo. - Bezpieczeństwo ruchu drogowego w poruszaniu się po drogach jest również w centrum naszych działań. To była moja obietnica podczas expose. Tę obietnicę spełniamy - powiedział Morawiecki.

Wskazał, że wiele działań rządu łączy się z ograniczeniem "szaleństw na drogach". - Nasze wielkie inwestycje w infrastrukturę drogową zaczynają się coraz lepiej sprawdzać. Także ostatnie dane pokazują, że te regulacje, które wdrażamy, sprawdzają się w praktyce, że przejście dla pieszych nie jest wirtualnym, ale faktycznym pierwszeństwem dla pieszych - mówił premier.

Reklama

"Każde ocalone życie to wielka wartość"

Wśród podejmowanych działań rozwijających infrastrukturę drogową premier wymienił: nowe chodniki, przejścia dla pieszych, doświetlenie dla pieszych, balustrady przed szkołami i przedszkolami, ronda oraz najróżniejsze elementy mające spowalniać jazdę bądź czynić ją bardziej płynną.

- To wszystko powoduje, że ci szarżujący kierowcy, piraci drogowi, mają mniej przestrzeni do swobodnego działania - powiedział szef rządu. Podkreślił, że przekraczanie prędkości powoduje bardzo często śmiertelne wypadki lub takie, po których osoby zostają kalekami na całe życie.

- Każde ocalone życie to wielka wartość - mówił premier, dziękując Polskiemu Radiu Kierowców za prowadzone na jego antenie działania edukacyjne.

- Ciszę się, że polscy kierowcy jeżdżą kulturalniej i coraz bezpieczniej - dodał Morawiecki.

Podstawowe elementy bezpieczeństwa

Premier zaznaczył, że bezpieczeństwo na drogach składa się z trzech podstawowych elementów. - To infrastruktura, prawo i odpowiedzialność - wskazał Morawiecki.

Przypomniał, że od 1 lipca br. pieszy zbliżający się do przejścia ma pierwszeństwo przed pojazdem. Dzięki tym przepisom, jak powiedział Morawiecki, w porównaniu do 2018 i 2019 r. na polskich drogach umiera o kilkaset osób mniej, a wypadków jest o blisko o 30 proc. mniej. Dodał, że jest to możliwe także dzięki inwestycjom m.in. w chodniki i doświetlenie przejść dla pieszych.

Reklama

Reklama

Reklama