Reklama

Reklama

Premier: Domaganie się od Polski rekompensat uwłacza prawdzie historycznej

Domaganie się od Polski jakichkolwiek rekompensat jest nie tylko niewłaściwe, ale też uwłaczające prawdzie historycznej - powiedział w "Gościu Niedzielnym" premier Mateusz Morawiecki.

Premier pytany o to "jak skomentuje apel amerykańskich senatorów, domagających się od Polski wypłaty organizacjom żydowskim rekompensaty za tzw. mienie bezspadkowe", zaznaczył, że "Polska została napadnięta przez Niemcy i Związek Sowiecki i była pierwszą i jedną z największych ofiar II wojny światowej".

"W całości została zniszczona Warszawa i liczne miasta polskie. Spacyfikowanych, czyli spalonych i wymordowanych przez Niemców na terenie II Rzeczypospolitej zostało ponad 1200 wiosek. Nikt nam nie odda strat materialnych ani nie przywróci życia ludziom. Domaganie się od Polski jakichkolwiek rekompensat jest w związku z tym nie tylko niewłaściwe, ale też uwłaczające podstawowej prawdzie historycznej" - podkreślił szef rządu.

Reklama

Na uwagę, iż "nie zmienia to faktu, że amerykańscy senatorzy podpisali się pod tym apelem", Morawiecki zwrócił uwagę, że "jednak temat nie jest teraz podejmowany". "Dla nas ta sprawa nie ma nie tylko najmniejszych podstaw prawnych, ale także moralnych. To Polska powinna otrzymać rekompensatę za straty wojenne" - dodał Morawiecki.

Reklama

Reklama

Reklama