Reklama

Reklama

Premie i nagrody w Kancelarii Senatu. Tomasz Grodzki reaguje na wyrok sądu

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki odniósł się do publikacji Interii, która od miesięcy domaga się ujawnienia nagród, dodatków senackich oraz premii wypłacanych najważniejszym urzędnikom Izby za 2021 rok. Decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, mimo wcześniejszej odmowy szefa Kancelarii Senatu, urzędnik "jest zobowiązany rozpoznać wniosek". Jak zaznacza jednak marszałek Grodzki, Kancelaria złoży najpewniej skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

We wtorkowej publikacji dziennikarz Interii Jakub Szczepański poinformował, że pod koniec lutego 2022 roku wystąpił o ujawnienie nagród, dodatków senackich, premii lub innych dodatkowych form wynagrodzenia, które w 2021 r. otrzymali najważniejsi urzędnicy Izby Wyższej parlamentu. Przesłane przez redakcję pytania dotyczyły kierownictwa Centrum Informacyjnego Senatu, a także szefowej gabinetu marszałka Małgorzaty Daszczyk.

Premie w Senacie. Szef Kancelarii zobowiązany do udzielenia informacji

W marcu do redakcji wpłynęło pismo z Kancelarii Senatu, w którym przekazano, że termin odpowiedzi został przedłużony do 25 kwietnia 2022 roku. Powodem była "konieczność podjęcia czynności analitycznych oraz analizy prawnej możliwości uwzględnienia wniosku". W kwietniu Interia usłyszała, że dane, o które składano wniosek, nie są informacją publiczną. W związku z odmową ujawnienia danych, skierowane zostało pismo do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Reklama

Po zaskarżaniu decyzji o odmowie ujawnienia danych, o które wnioskowała Interia, 10 sierpnia zapadł wyrok. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski jest zobowiązany rozpoznać złożony wniosek. 

WSA "zobowiązuje Szefa Kancelarii Senatu do rozpoznania wniosku Jakuba Szczepańskiego z dnia 24 lutego 2022 r. o udostępnienie informacji publicznej w terminie 14 dni od daty doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy" - czytamy w otrzymanym wyroku. 

Sąd stwierdził również, że "bezczynność szefa Kancelarii Senatu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa". 

Czytaj też: 1,5 mln zł na "socjal" dla senatorów. Politycy boją się korzystać

Nagrody i premie w Senacie. Grodzki: Wniosek o kasację

W wtorek Interia informowała również, że Kancelaria Senatu zamierza złożyć wniosek o kasację wyroku wydanego przez WSA. W czwartek 22 września marszałek Senatu Tomasz Grodzki potwierdził tę informację. 

Jak zaznaczył Grodzki, z jego wiedzy wynika, iż sprawą zajmuje się Kancelaria Senatu. - Nie powiem szczegółów, ale z tego co wiem, będzie wniosek o kasację - zapewnił.

Jednocześnie zapewnił, że "wynagrodzenia osób publicznych w Kancelarii Senatu są jawne i transparentne". 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy