Reklama

Praworządność w Polsce. Zbigniew Ziobro spotka się z komisarzem Didierem Reyndersem

W czasie, kiedy polscy ministrowie w Brukseli będą przekonywać do kompromisu w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, w Warszawie ma dojść do spotkania "praworządnościowych jastrzębi": ministra Zbigniewa Ziobry z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. Belgijski polityk ma spotkać się także m.in. z prezesem NIK Marianem Banasiem.

Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna", "wizyta belgijskiego komisarza, pierwsza w Polsce, była planowana od co najmniej półtora miesiąca i wpisuje się w tournée, jakie odbywa on po europejskich stolicach w związku z drugim raportem o praworządności w krajach członkowskich".

Informację o tym, że Zbigniew Ziobro zgodził się spotkać z Reyndersem, przekazało "DGP" "dobrze poinformowane źródło, ale oficjalnie do zamknięcia tego wydania resort sprawiedliwości nie potwierdził tych doniesień".

Marian Banaś a unijni komisarze

"Z komisarzem mają się spotkać także marszałek Senatu Tomasz Grodzki, minister ds. europejskich Konrad Szymański oraz prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś. Spotkanie z Banasiem stanowi niejako odpowiedź na list, jaki szef NIK skierował do Reyndersa. Jak ustaliliśmy, prezes NIK próbował zainteresować swoją sytuacją innych unijnych komisarzy. W swoich pismach wskazywał na próbę podważenia niezawisłości jego urzędu i presję na niego i jego rodzinę" - informuje "DGP".

Reklama

"Wiceprzewodnicząca KE Věra Jourová, podobnie jak Reynders także odpowiedzialna za praworządność, nie chciała się jednak spotkać z Banasiem w czasie swojej wizyty w Polsce na przełomie sierpnia i września. Reynders weźmie również udział w dzisiejszym posiedzeniu połączonych komisji sejmowych (sprawiedliwości oraz spraw UE), gdzie przedstawi wyniki drugiego raportu o stanie praworządności w krajach członkowskich" - podał dziennik.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama