Reklama

Praca zdalna. Minister: Sprawdziła się, chcemy ją unormować

Potrzebne są zmiany na rynku pracy, uelastycznienie pracy. Pandemia pokazała, że praca zdalna sprawdziła się, chcemy ją unormować w Kodeksie pracy, wprowadzając możliwość pracy zdalnej i hybrydowej – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS Marlena Maląg we wtorek w Polskim Radiu 24, mówiąc o polityce demograficznej, wskazała, że "badania pokazują, że potrzebne są zmiany w zakresie rynku pracy, głównie wprowadzenie elastycznego czasu pracy".

- Już pandemia pokazała, że praca zdalna, która funkcjonuje na mocy specustawy covidowej, sprawdziła się. Dzięki temu państwo mogło funkcjonować - powiedziała Maląg. - Te zmiany chcemy wprowadzić do Kodeksu pracy - dodała.

Przypomniała, że w ubiegłym tygodniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Projekt m.in. reguluje zasady pracy zdalnej. Przypomniała też, ze zawarte w nim rozwiązania zostały wypracowane wspólnie z Radą Dialogu Społecznego: ze stroną społeczną i z pracodawcami.

Reklama

24-dniowa praca zdalna

Maląg podała, że wprowadzona zostanie możliwość pracy zdalnej i hybrydowej oraz że ma być w tej sprawie porozumienie pracodawca-pracownik.

- Zaprojektowaliśmy to w ten sposób, że pracodawca wypracowuje porozumienie z organizacją lub organizacjami związkowymi, które funkcjonują w danym zakładzie pracy, a jeśli nie ma organizacji, to z przedstawicielami pracowników - wyjaśniła.

Minister podała też, że przejście na pracę zdalną będzie na wniosek pracownika. - Wprowadzamy także rozwiązanie 24-dniowej pracy zdalnej, tzw. okazjonalnej, gdy pracodawca będzie mógł ją zlecić pracownikowi. Będzie to wynikało z nadzwyczajnej sytuacji w konkretnym zakładzie pracy - dodała.

- Przede wszystkim chodzi nam o to, by było to unormowane w przepisach Kodeksu pracy, aby praca zdalna funkcjonowała trwale, zastąpiła telepracę, która była rzadko wykorzystywana i nie spełniała do końca oczekiwań pracodawców i pracowników - zaznaczyła Maląg.

Praca zdalna. W niektórych przypadkach pracodawca nie będzie mógł jej odmówić

Zgodnie z projektem praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi zdalnemu materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych do wykonywania pracy zdalnej. Będzie też zobowiązany do pokrycia kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu lub w regulaminie.

Według propozycji pracodawca - co do zasady - nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Chyba że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Marlena Maląg | praca zdalna | kodeks pracy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy