Reklama

Poznań: Milion zł zadośćuczynienia od Kościoła dla kobiety gwałconej przez duchownego

Wyrokiem poznańskiego sądu okręgowego Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej musi zapłacić kobiecie, która w dzieciństwie była gwałcona przez księdza Romana B., 1 mln zł zadośćuczynienia i 800 zł miesięcznie dożywotniej renty - podała w poniedziałek "Gazeta Wyborcza". Rozprawa apelacyjna w tej sprawie odbędzie się 20 września.

Sprawa księdza Romana B. ze zgromadzenia Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej została nagłośniona w ub. roku. Duchowny miał wywieźć od rodziców 13-letnią wówczas Katarzynę, więzić ją i gwałcić przez kilkanaście miesięcy. Mimo że zapadł wyrok skazujący w tej sprawie, Roman B. pozostał księdzem.

Poszkodowana kobieta wytoczyła proces także zgromadzeniu. O wyroku poznańskiego sądu w tej sprawie poinformowała w poniedziałek "GW". Sąd Okręgowy w Poznaniu przyznał w styczniu poszkodowanej kobiecie 1 mln zł zadośćuczynienia od chrystusowców i 800 zł dożywotniej renty. Jak podkreśliła gazeta, wyrok jest przełomowy, ponieważ przesądził odpowiedzialność cywilną Kościoła.

Reklama

W uzasadnieniu wyroku, do którego dotarł dziennikarz Piotr Żytnicki, sędzia Anna Łosik powołała się na art. 430 Kodeksu cywilnego, który mówi o odpowiedzialności tego, kto powierza komuś wykonanie jakiejś czynności, a przy jej wykonywaniu wyrządzona zostaje zawiniona szkoda. Jak tłumaczyła sędzia, Roman B. "wykorzystał swoją pozycję zawodową jako ksiądz" - poznał dziewczynkę na lekcji religii, zapraszał na plebanię, czyli do "miejsca służbowego".

"Gdyby nie uczył religii, gdyby nie był księdzem, to do jego spotkania z pokrzywdzoną w ogóle by nie doszło. Gdyby nie wykorzystał swojej funkcji księdza do zdobycia zaufania pokrzywdzonej, szkoda nie zostałaby wyrządzona" - podkreśliła sędzia Łosik, cytowana przez "GW".

Apelację od wyroku złożył pełnomocnik zgromadzenia. Rozprawa apelacyjna ma się odbyć w czwartek w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy