Poznań: Dawna kolegiata kopalnią skarbów
W miejscu dawnej poznańskiej kolegiaty trwają intensywne prace archeologiczne. Naukowcy co rusz odkrywają kolejne tajemnice kryjące się kilka metrów pod placem Kolegiackim.
Wcześniej odkopano XVII-wieczne groby, a teraz w zbiorach archeologów pojawia się coraz więcej drobnych przedmiotów codziennego użytku. Prace trwają od połowy kwietnia.
Już po kilku dniach archeologom udało się dokopać do odpadów po rozbiórce kolegiaty, a po tygodniu do zachowanych fragmentów murów. W połowie maja natknęli się na pierwsze groby.
W międzyczasie archeolodzy natrafili także na kilka mniejszych znalezisk. - Ponieważ jesteśmy jeszcze stosunkowo płytko, możemy znaleźć przedmioty nowożytne. Możemy zobaczyć tu na przykład XVII i XVIII-wieczne monety - mówi archeolog Artur Dębski, wskazując na odnalezione przedmioty.
Oprócz tego, do tych co bardziej wartościowych znalezisk, należy dołączyć jeszcze fragment kamionkowego naczynia, prawdopodobnie importowanego z Niemiec, czy pięknie zachowany krzyżyk z XVII lub XVIII wieku.
Archeologowie przyznają, że podobnych dewocjonaliów może być dużo więcej.
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.