Reklama

Powraca zimowa aura. Ostrzeżenia dla dziesięciu województw

W czwartek będzie pochmurno. Niemal w całym kraju przy niskich temperaturach wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem, choć zdecydowanie więcej będzie go po prawym brzegu Wisły. Na południowym wschodzie przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie do 18 cm. - Następne kilka dni w Polsce to powrót zimy - poinformowała dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Anna Woźniak. IMGW wydało ostrzeżenia przed oblodzeniem i intensywnym opadami śniegu dla dziesięciu województw.

W czwartek we wschodniej połowie kraju zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Wystąpią tam opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na południowym wschodzie opady śniegu o natężeniu umiarkowanym. Przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie tam do 18 cm.

Śnieg pojawił się m.in. na Mazurach. W sieci opublikowano zdjęcia Węgorzewa przykrytego białym puchem.

Zimowa aura w Polsce. Jakie temperatury?

Temperatura maksymalna od minus 2 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich, do 3 na wschodzie kraju i 4 stopni nad morzem. Wiatr będzie słaby, miejscami umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Reklama

W nocy we wschodniej połowie kraju zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Wystąpią tam opady śniegu, a na krańcach wschodnich deszczu ze śniegiem. Przyrost pokrywy śnieżnej możliwy jest o 5 cm. W zachodniej części kraju więcej przejaśnień i rozpogodzeń, ale także pojawi się tam strefa słabych opadów śniegu i deszczu ze śniegiem, głównie na Wybrzeżu.

Temperatura minimalna od minus 5 stopni Celsjusza na zachodzie, do ok. zera na wschodzie. W rejonach podgórskich temperatura może spaść do minus 7 stopni.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w zachodniej części kraju przeważnie południowo-zachodni i zachodni, im bardziej na wschód, tym bardziej z kierunków północnych.

Powrót zimy. Ostrzeżenia IMGW

Z uwagi na zmianę aury IMGW wydało ostrzeżenia meteorologiczne przed oblodzeniem w woj. warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, lubuskim, śląskim, opolskim, podkarpackim, dolnośląskim, świętokrzyskim.

W woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim mogą wystąpić dodatkowo intensywne opady śniegu. Alerty mają pierwszy i drugi stopień. Silniej ma padać w południowych powiatach Małopolski i Podkarpacia. Pokrywa śnieżna może tam wzrosnąć o nawet 30 cm. 

Synoptyk Anna Woźniak poinformowała, że od czwartku czeka Polskę "solidny epizod zimowy", a od piątku kolejny epizod, który będzie najbardziej intensywny w sobotę. - Strefa opadów śniegu przejdzie praktycznie przez cały kraj, ze wschodu na zachód - dodała.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: IMGW | ostrzeżenia | śnieg

Reklama

Reklama

Reklama