Reklama

Poszukiwania w Wilczym Szańcu. Odkryto przedmioty z czasów Hitlera

Podczas poszukiwań prowadzonych w Wilczym Szańcu odkryto butelki i talerze, pojemniki po kosmetykach, maszynki do golenia, tubki od pasty do zębów, a także szyld z zakładu fryzjerskiego z czasów Hitlera. Znaleziska wzbogacą ekspozycję, prezentującą życie codzienne w kwaterze.

Jak poinformował nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz, które zarządza Wilczym Szańcem, jesienne zmniejszenie ruchu turystycznego w dawnej kwaterze Hitlera w Gierłoży pozwoliło na podjęcie wielu prac modernizacyjnych, ale także badawczych.

"Ostatnie tygodnie były czasem wytężonej pracy kilkudziesięciu poszukiwaczy działających w ramach Fundacji na Rzecz Zaginionych Dzieł Sztuki Latebra z Gdańska. Wspólnie z leśnikami z Nadleśnictwa Srokowo, które zarządza Wilczym Szańcem, fascynaci historii i militariów w kilku turach weekendowych dokonali przeszukania głównie dawnej I strefy bezpieczeństwa kwatery Hitlera" - wyjaśnił nadleśniczy. Poszukiwania prowadzone były za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Reklama

Jak dodał, oczekiwania były umiarkowane, gdyż obiekt przez wiele lat powojennych był eksplorowany przez wojska radzieckie, polskich saperów oraz miejscową ludność. Obiekt po wojnie stał się zagłębiem materiałów budowlanych zarówno przeznaczonych na odbudowę Warszawy jak i pozyskiwanych przez lokalnych szabrowników.

Znaleziska związane z życiem codziennym i infrastrukturą techniczną

"Obecne poszukiwania ujawniły wiele drobnych przedmiotów, które wpisane jednak w kontekst tego obiektu dają wiele informacji o jego wojennym funkcjonowaniu. Znaleziska odpowiednio opracowane i wyeksponowane uatrakcyjnią kwaterę, będącą znanym ośrodkiem turystyki historycznej"- ocenił.

W grupie znalezisk związanych z codziennym funkcjonowaniem kwatery są przedmioty codziennego użytku, niejednokrotnie szklane, więc niewykrywalne przez detektory metali, a znajdywane przy wykopywaniu znalezisk metalowych. To butelki po alkoholu, najczęściej piwie i winie, potłuczone talerze z kasyn Wehrmachtu. To również sygnowane godłem III Rzeszy Niemieckiej i logo producenta pojemniki po kosmetykach: kremach, perfumach, przedmioty związane z higieną: ręczne maszynki do golenia (na żyletkę), tubki od pasty do zębów, szklane pojemniki (fiolki) po lekarstwach.

W grupie znalezisk związanych z techniczną infrastrukturą kwatery są elementy konstrukcyjne budowli: stalowa okiennica oraz stalowa kratownica naziemna. Okiennice stalowe mające po 1,6 cm grubości zabezpieczały z zewnątrz okna żelbetowo-ceglanych budynków roboczo-mieszkalnych przed odłamkami wybuchających w pobliżu bomb oraz falą uderzeniową eksplozji. Montowano je w formie dwuskrzydłowej na każdym bez wyjątku oknie.

Stalowa kratownica ażurowa w formie prostokąta przykrywała wlot węzła kanału technicznego. Montowano ją przy każdym schronie ciężkim.

Pewne teorie wymagają sprawdzenia

Kolejne artefakty techniczne to elementy wewnętrznej infrastruktury wodnej i armatury łazienkowej. Zostały odnalezione w ziemi wokół budynków, jak również w ruinach niektórych budowli. Wśród znalezisk jest słuchawka prysznicowa. Na kilku z elementów zachowały się czytelne logo producenta. 

Interesującym znaleziskiem są trzy prostokątne tabliczki odnalezione w ruinie kotłowni zaopatrującej kwaterę w gorącą wodę. Pierwotnie umieszczono je na czymś w rodzaju tablicy rozdzielczej.

Tabliczka z napisem "Woda gorąca Domy VII VIII IX X XI XII XIII i XIV" informuje o doprowadzeniu wody gorącej do większości murowanych budowli w strefie I kwatery, odpowiednio do schronu Keitla, schronu osobistej adiutantury Hitlera, zarządu personalnego Wehrmachtu, kasyna I, schronu Hitlera, schronu Bormanna, schronu wojskowej adiutantury Hitlera i domu Bormanna.

Z kolei tabliczka z napisem "Woda gorąca Cyrkulacja Domy II III i V" potrzebuje badań i potwierdzenia teorii, że chodzi o znany z zamachu 20 lipca barak narad sztabowych, schron dla gości i budynek mieszkalno-roboczy ochrony Hitlera.

Fryzjer z berlińskiego hotelu

Elementem sieci wodociągowej "Wilczego Szańca" są odnalezione, zasypane po zakończeniu wojny, studzienki rewizyjne z oryginalnymi pokrywami oraz żeliwno-betonowy uliczny zawór wodny.

Natrafiono także na blaszany szyld z częściowo zatartym napisem "Fryzjer". Jest to jedyne jak dotychczas znalezisko z życia codziennego kwatery, które z dużą dozą prawdopodobieństwa przypisać można do konkretnego miejsca. Miejscem tym jest będący obecnie czytelną ruiną budynek mieszczący m.in. zakład fryzjerski. Fryzjerem pracującym w tym zakładzie był Wollenhaupt, specjalnie sprowadzony do "Wilczego Szańca" z berlińskiego Hotelu Kaiserhof.

Główna kwatera Adolfa Hitlera

Wilczy Szaniec w latach 1941-1944 pełnił funkcję głównej kwatery Hitlera. W leśnym miasteczku pod Kętrzynem mieszkało ok. 2,5 tys. ludzi. 

Według historyków, to tu decydowano o podbojach nazistowskich Niemiec, tu pojawiały się szaleńcze pomysły i stąd wydawano rozkazy wpływające na losy wielu milionów ludzi. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy