Reklama

Posłowie Solidarnej Polski chcą ujawnienia majątków Tuska i Pawlaka

Michał Wójcik i Janusz Kowalski, posłowie Solidarnej Polski, chcą ujawnienia dochodów przez aktywnych polityków, nie pełniących obecnie funkcji publicznych. W tym kontekście wymieniają Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka. Wójcik przedstawił też stanowisko partii Zbigniewa Ziobry wobec projektów w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN.

- Chodzi tutaj o ewentualny udział w różnych spółkach, we władzach tych spółek, w różnych fundacjach. Opinia publiczna nie powinna dowiadywać się o tym z artykułów prasowych, z mediów, które prowadzą dziennikarskie śledztwa w tych sprawach, tylko te osoby powinny jawnie przedstawić, jak tworzony był ich majątek w ostatnich latach - tłumaczył poseł i minister w KPRM Michał Wójcik na konferencji prasowej w Sejmie.

Wskazał na dwa nazwiska - byłych premierów: Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka.

Poseł Kowalski przekonywał, że "polska opinia publiczna musi wiedzieć, jakie są źródła dochodów tych polityków, którzy dzisiaj są liderami partii opozycyjnych".

Reklama

- Tutaj musi być pełna jawność. Apelujemy do opinii publicznej, do dziennikarzy, o naciskanie na wprowadzenie tego dobrego standardu - ujawniania dochodów przez aktywnych byłych premierów, a dzisiaj liderów opozycji - oświadczył polityk Solidarnej Polski.

Izba Dyscyplinarna. Wójcik: Projekt prezydenta nieakceptowalny

Michał Wójcik, który jest wiceprezesem Solidarnej Polski, przedstawił też stanowisko partii Zbigniewa Ziobry wobec projektów w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. 

- W obecnej wersji projekt prezydenta Andrzeja Dudy jest dla Solidarnej Polski nieakceptowalny, podobnie jak projekty opozycji, Solidarna Polska może rozmawiać w kwestii propozycji PiS - stwierdził.

Sejm w czwartek zajmie się pięcioma projektami ustaw: prezydenckim, autorstwa PiS, autorstwa Solidarnej Polski i złożonym przez KO wspólnie z Lewicą, oraz projektem Lewicy zakładającymi likwidację albo przekształcenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Projekt złożony w Sejmie na początku lutego przez prezydenta zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej, sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. 

Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Proponowane przepisy przewidują także wprowadzenie "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", który umożliwi zbadanie także okoliczności powołania sędziego i postępowania po powołaniu.


PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy