Reklama

​Posłowie Lewicy złożyli zawiadomienie do prokuratury na Janusza Korwin-Mikkego

Posłowie Lewicy poinformowali w poniedziałek (11 maja), że złożyli do prokuratury zawiadomienie "na rapującego o zabijaniu przeciwników politycznych" posła Konfederacji Janusza Korwin-Mikkego.

W przesłanym komunikacie posłowie Lewicy ocenili, że "inicjatywa polskich raperów na rzecz walki z koronawirusem #hot16challenge stała się pretekstem do siania mowy nienawiści".

"Klip, jaki z tym hasztagiem zamieścił na Youtube poseł Konfederacji Janusz Korwin-Mikke zawiera m.in. wypowiedzi nawołujące do wieszania, szatkowania czy 'obcinania jaj albo gorzej' przeciwnikom politycznym, demokratom czy socjalistom. Korwin-Mikke mówi o nich per 'zwyczajne szmaty', strzelając z pistoletu czy wymachując nożem" - czytamy w ich oświadczeniu.

Łódzka posłanka Lewicy Hanna Gill-Piątek stwierdziła, że "nie ma zgody na jawne podżeganie do zabójstwa, czy aktów przemocy wobec przeciwników politycznych" i dodała, że "tak zginęli" pierwszy prezydent II RP Gabriel Narutowicz, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz czy zastrzelony 10 lat temu w Łodzi w biurze poselskim PiS Marek Rosiak. "To nie są żarty, tylko paragrafy. Liczymy na szybką reakcję organów ścigania" - podkreśliła Gill-Piątek.

Reklama

Falej: Możemy zacząć bać się o własne życie

Posłanka Lewicy Monika Falej oceniła, że Korwin-Mikke wykorzystał akcję charytatywną, podżegając do nienawiści. "Dwa dni po zakończeniu II Wojny Światowej padają takie słowa, jak 'pieprzeni socjaliści mają wisieć zamiast liści', czy 'trzeba wziąć takiego drania, obciąć jaja albo gorzej'. Takie wypowiedzi w ustach posła oznaczają, że możemy zacząć bać się o własne życie. Faszyści w garniturach, nie mogą być tolerowani w przestrzeni publicznej!" - stwierdziła.

Kotula: Smutne

Zdaniem posłanki Lewicy Katarzyny Kotuli, jeden z liderów Konfederacji "w uwielbianej przez siebie konwencji skandalisty miesza Boga z bronią i życzy ludziom o innych poglądach śmierci". "Niestety właśnie dołączył do tych, o których Julian Tuwim pisał po zabójstwie Narutowicza, że 'krzyż mieli na piersiach, a browning w kieszeni'. Smutne, że musi uciekać się do takich brzydkich chwytów, żeby tylko pozostać w polityce" - stwierdziła Kotula.

Wniosek Kopca

Lewica poinformowała, że jej poseł Maciej Kopiec złożył do Komisji Etyki Poselskiej wniosek o ukaranie Korwina-Mikkego i zaapelował do niej o "zdecydowaną reakcję".

"Przez 30 lat obecności na scenie politycznej Korwin-Mikke nie nauczył się elementarza parlamentaryzmu, stosuje mowę nienawiści, nawołuje do mordowania ludzi i cynicznie wykorzystuje swoją pozycję do szkalowania osób o odmiennych poglądach politycznych. Stanowczo protestuję przeciwko głoszeniu tez, jakoby Polki i Polacy nie zgadzający się z poglądami Konfederacji byli 'szmatami" - argumentował Kopiec.

Obaz: Nawoływanie do zabijania

Poseł Robert Obaz zwrócił uwagę, że #Hot16challenge, gdzie Korwin-Mikke zamieścił swój klip, jest "pozytywną akcją zachęcającą do pomagania", a jej głównym celem jest wsparcie wszystkich służb, które mierzą się w walce z koronawirusem". Tymczasem - jak ocenił Obaz - "Korwin Mikke swoim występem zaprzeczył tej szczytnej idei", a "zaintonowanie i wielokrotne powtórzenie w tekście piosenki: 'zamiast liści będą wisieć socjaliści', jest jawnym nawoływaniem do zabijania".

"Czas wreszcie zatrzymać to szaleństwo. Nie ma zgody na taką postawę i język w życiu publicznym" - dodała posłanka Katarzyna Ueberhan.

Klub Lewicy poinformował, że "zawiadomienie o popełnieniu przez Korwin-Mikkego przestępstwa z art. 119 par. 1 Kodeksu karnego" złożyli do Prokuratury Rejonowej w Otwocku posłowie Monika Falej, Hanna Gill-Piątek, Anita Kucharska-Dziedzic, Maciej Kopiec, Katarzyna Kotula, Paweł Krutul, Robert Obaz, Marek Rutka, Katarzyna Ueberhan.

Do chwili nadania tej depeszy, PAP nie udało się skontaktować w tej sprawie z posłem Januszem Korwin-Mikkem. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy