Reklama

Reklama

Posiedzenie polsko-niemieckiej rady ws. Odry. Wskazano priorytet

- Musimy się zastanowić, jakie podjąć działania, aby osiągnąć regenerację Odry, musimy zrobić wszystko, aby szkodliwe kwestie nie miały wpływu na Odrę. Do tego potrzebna jest dobra współpraca regionów oraz także na szczeblu ministerstw - powiedziała minister ochrony środowiska Niemiec Steffi Lemke. Jak przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, na najbliższe dni zaplanowano robocze spotkania między polskimi i niemieckimi ekspertami w sprawie zanieczyszczenia Odry. W poniedziałek pod Berlinem odbywa się posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska.

W poniedziałek w niemieckiej miejscowości Bad Saarow pod Berlinem odbyła się konferencja prasowa przed posiedzeniem Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska, w której wzięły udział minister ochrony środowiska Niemiec Steffi Lemke oraz minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 

- Posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska zaplanowane było już od dłuższego czasu, ale ze względu na aktualną sytuację na Odrze, ze względu na tę katastrofę, mamy do czynienia ze szczególnie aktualnym tematem - powiedziała Lemke.

Lemke: W sprawie Odry obie strony muszą ze sobą ściślej współpracować

Jak dodała, wraz z polską minister klimatu i środowiska Anną Moskwą ustaliły, że w sprawie Odry obie strony muszą ze sobą ściślej współpracować. Przekazała, że została powołana grupa ekspertów, która "już się spotykała i która spotka się również w tym tygodniu".

- Niepokoi nas, że doszło do takiej sytuacji. To znaczy, że musimy sprawdzić i usprawnić plany alarmowe. Ale musimy też patrzeć w przyszłość i zastanowić się, jakie powinniśmy podjąć kroki, aby naprawić ekosystem Odry - powiedziała Lemke.

Reklama

- Musimy się zastanowić, jakie podjąć działania, aby osiągnąć regenerację Odry, musimy zrobić wszystko, aby szkodliwe kwestie nie miały wpływu na Odrę. Do tego potrzebna jest dobra współpraca regionów oraz także na szczeblu ministerstw - dodała niemiecka minister.

Według Steffi Lemke na posiedzeniu rady będą omawiane m.in. tematy naturalnej ochrony klimatu oraz "poszukiwania odpowiedniej lokalizacji składowisk pali radioaktywnych". 

Moskwa: Naszym priorytetem jest odbudowa zasobów w Odrze

- Te najbliższe dni, to jest czas na kontakty robocze pomiędzy ekspertami (...) i wymianę szczegółowych danych i szczegółowych wyników badań, ale też hipotez, które już po obu stronach zostały postawione - powiedziała Moskwa.

Minister poinformowała też, że wyniki badań wody z Odry zostały potwierdzone i zobiektywizowane w laboratoriach w Czechach i Holandii, a w tym tygodniu powinniśmy poznać jeszcze wyniki badań przeprowadzonych w laboratorium w Wielkiej Brytanii.

- Już czas na kompleksowe plany odbudowy zasobów w Odrze i to jest naszym priorytetem - powiedziała Moskwa. Jak poinformowała, prowadzone są szerokie badania ryb i małż. - Dzisiaj w trakcie spotkania przedstawimy wyniki tych badań, ale też dalsze plany dotyczące szerokiego wyjaśniania przyczyn powstawania śnięcia ryb w konkretnych miejscach - zapowiedziała Moskwa.

Anna Moskwa przekazała również, że Instytut Rybactwa Śródlądowego w Polsce zabezpieczył materiał dotyczący wszystkich ryb obecnych w Odrze.

- Pozwoli to przywrócić w Odrze ten sam skład gatunków, ale jednocześnie przywrócić życie w takim kształcie, w jakim w rzece było. Jednocześnie dotychczasowy monitoring wody spełniający wszystkie wymogi dyrektywy wodnej i innych wymogów europejskich będzie uzupełniony o całodobowy stały monitoring kluczowych elementów z inteligentnym systemem informowania na polskich rzekach - poinformowała. 

Anna Moskwa powiedziała, że strona polska jest bardzo zainteresowana dalszymi planami strony niemieckiej co do zabezpieczenia przed powodzią i wezbraniami rzeki, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. - Niewątpliwie bezpieczeństwo naszych obywateli jest naszym priorytetem - mówiła.

Dodała, że na poniedziałkowym spotkaniu zostaną przedstawione aspekty środowiskowe kluczowych inwestycji, które są realizowane w obszarze transgranicznym, chodzi m.in. o terminal kontenerowy Szczecin-Świnoujście i program jądrowy.

- Tematem naszego spotkania będą też zaległe sprawy związane z przemieszczaniem odpadów. Niewątpliwie w tych wszystkich obszarach będziemy analizować, czy ten poziom współpracy roboczej jest wystarczający, czy też powinniśmy wznowić formaty, które powinny funkcjonować - powiedziała.

"Złote algi" w Odrze. Specjaliści nie kryją zaskoczenia 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy