Reklama

Reklama

Poseł KO: "Czasowo zawiesić 14. emeryturę". Rzecznik rządu odpowiada

Poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Lenz zaproponował, by w ramach walki z inflacją czasowo zawiesić dodatkowe świadczenia dla emerytów (mówił o "14. i 15. emeryturze") i wypłacić je z kilkunastomiesięcznym opóźnieniem. - Jeżeli obiecujemy "czternastkę", "piętnastkę", ludzie te pieniądze otrzymują, biegną do sklepu, wydają i nakręcają inflację - tłumaczył. Na te słowa zareagował rzecznik rządu Piotr Müller. - 14. emerytura, mimo tego, co proponuje poseł Lenz, będzie wypłacana - podkreślił.

Tomasz Lenz (PO) na antenie TVP Info mówił, że w walce inflacją "może na jakiś krótki okres należy zredukować wypływ pieniądza na rynek".

- Jesteśmy pod presją inflacyjną i każdy pieniądz, który do nas wpływa do portfela, chcemy wydać, by nie tracił na wartości - mówił poseł.

Jednym ze sposobów miałoby według posła być czasowe zawieszenie "14. i 15. emerytury" (rząd nie przewiduje w tym roku 15. emerytury - przyp. red.). 

- Powiedzieć: wypłacimy te pieniądze, ale z opóźnieniem, za kilkanaście miesięcy. Żeby zadziałać na rzecz tego, że ludzie te pieniądze będą mieli obiecane, że je otrzymają, ale ograniczyć wypływ pieniądza na rynek, żeby de facto inflację ograniczać - tłumaczył Lenz.

Reklama

"Ludzie biegną do sklepu i nakręcają inflację"

- Jeżeli obiecujemy "czternastkę", "piętnastkę", ludzie te pieniądze otrzymują, biegną do sklepu, wydają i nakręcają inflację - mówił poseł KO.

- Możemy dławić inflację, podnosząc stopy procentowe, czy myśląc w takich kategoriach, żeby energia była tańsza, ale w tej sprawie też niewiele się dzieje. (...) Jakie rząd podejmuje działania, żeby tę inflację zdławić w tempie takim, żeby nie była ona tak odczuwalna dla gospodarstw domowych? - pytał Tomasz Lenz.

Andruszkiewicz: Czy to w końcu prawdziwy program PO?

Wypowiedź, choć w okrojonej postaci, nagłośnił obecny w studiu wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

"Uwaga, ważne! Dziś poseł Platformy Obywatelskiej, Tomasz Lenz zaproponował 'zawieszenie' wypłat dodatkowych świadczeń dla Polaków przyznanych przez rząd PiS stwierdzając, że 'emeryci nakręcają inflację'. Czy mamy zatem ogłoszony w końcu prawdziwy program PO?! Podajcie dalej!" - napisał polityk.

Rzecznik rządu: 14. emerytura będzie wypłacana

Do wypowiedzi Tomasza Lenza odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller:

- Emeryci są tą grupą, która najmocniej odczuwa kwestie związane z wyższymi cenami, ponieważ ich koszyk produktowy złożony jest w głównej mierze z produktów, które mają stosunkowo wysoką inflację - powiedział rzecznik rządu. Zapewnił, że "14. emerytura, mimo tego, co proponuje poseł PO Tomasz Lenz, będzie wypłacana". 

- Rząd nie ma żadnych planów zmian w tym zakresie - podkreślił Müller.

Zapowiedział, że pierwsze 14. emerytury zostaną wypłacone pod koniec sierpnia. Świadczenie wynosi 1,2 tys. zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy