Portugalia wybrała. Są sondaże exit poll po wyborach do parlamentu
Sojusz Demokratyczny (AD), centroprawicowy blok wyborczy wygrał wybory parlamentarne w Portugalii - wynika z badania exit poll Uniwersytetu Katolickiego (UC). Drugie miejsce po głosowaniu do jednoizbowego, liczącego 230 miejsc Zgromadzenia Republiki zajęli socjaliści (PS).

Na AD, który jest koalicją wyborczą socjaldemokratów (PSD) i chadeków (CDS-PP), głosowało od 29 do 34 proc. uczestników niedzielnych wyborów.
Na drugim miejscu uplasowali się socjaliści (PS), których zgodnie z exit poll poparło od 21 do 26 proc. wyborców.
Badanie dowodzi, że bliska wyprzedzenia socjalistów jest radykalnie prawicowa partia Chega, na którą zagłosowało od 20 do 24 proc. wyborców.
Wybory parlamentarne w Portugalii
Gdyby kierowana przez Andre Venturę Chega wyprzedziła PS, doszłoby do pierwszego od 50 lat przełamania dominacji dwóch głównych partii politycznych Portugalii: socjaldemokratów i socjalistów.
Z exit poll wynika, że nawet jeśli dojdzie do porozumienia AD o współpracy z Inicjatywą Liberalną (IL) gabinet premiera Luisa Montenegro będzie rządem mniejszościowym. IL otrzymał bowiem tylko od 4 do 7 proc. głosów.
Niedzielne głosowanie oznacza porażkę ugrupowań skrajnej lewicy, szczególnie koalicji CDU, w skład której wchodzą komuniści i Zieloni, a także Bloku Lewicy (BE). CDU otrzymała od 2 do 4 proc. poparcia, a BE od 1 do 3 proc.
Najlepszy wynik wśród partii radykalnej lewicy otrzymało Livre, które poparło od 3 do 6 proc. wyborców.
Drugie przedterminowe głosowanie do parlamentu w Portugalii
W wyborach uczestniczyło od 58 do 64 proc. osób uprawnionych do głosowania. W glosowaniu z marca 2024 roku frekwencja wyniosła 59,8 proc.
Niedzielne wybory w Portugalii były drugim przedterminowym głosowaniem do parlamentu od 10 marca 2024 roku, kiedy to wygrał Sojusz Demokratyczny premiera Luisa Montenegro. W związku z podejrzeniami dotyczącymi uwikłania w korupcję Montenegro wystąpił 11 marca 2025 roku do izby o wotum zaufania, którego jednak nie otrzymał, co doprowadziło do rozwiązania parlamentu i wcześniejszych wyborów.